Udstilling: Closer, Øksnehallen, 3.-26. april 2009
Paul McCartney, Oasis, Rod Stewart, The Who, Amy Winehouse og Metallica. De er der alle sammen.
Det er den danske fotograf Søren Solkær Starbird, der har taget billederne af de mange rockstjerner gennem de seneste ti år.
Fra i dag og frem til den 26. april udstiller han sine 325 portrætter i Øksnehallen i København. Udstillingen har fået navnet ”Closer”.
Også mange danske musikere er portrætteret af den verdenskendte danske fotograf. Heriblandt Sort Sol, Nephew, Kashmir, Thomas Troelsen og Steffen Brandt, som alle var til stede under ferniseringen torsdag aften.
Et oratorisk geni
Sidstnævnte stod sågar for udstillingens officielle åbningstale.
Steffen Brandt blev inden talen præsenteret af DGI-Byens kulturudvalg (som arrangerer udstillingen) som ”et oratorisk geni”, og TV-2-forsangeren blev da også en smule forbavset over den ekstravagante præsentation.
”Hvis jeg havde vidst, at jeg fra dags dato er et oratorisk geni, havde jeg nok lige bagt en kage,” jokede Steffen Brandt og føjede således smil til den i forvejen gode stemning i Øksnehallen, hvor der blev serveret gratis øl, drinks og shots.
En drøm der går i opfyldelse
I forbindelse med ferniseringen spillede Psyched Up Janis koncert på den åbne scene i Øksnehallen. Senere på måneden vil blandt andre The Raveonettes og Pete Doherty ligeledes spille koncerter.
Udover de unikke rockfotos og koncerterne vil der også være mulighed for at se dokumentar- og koncertfilm med de musikere, der pryder portrætterne. Det sker i Øksnehallens biograf, som vil vise 3-4 film hver dag under hele udstillingen.
Hovedpersonen selv glædede sig over sin udstilling.
”Denne udstilling er en drøm, der går i opfyldelse for mig. Kombinationen af billeder, film og live-musik er noget, jeg har drømt om rigtig længe,” sagde Søren Solkær Starbird.
Udstillingen slutter 26. april. Læs mere på Starbirds hjemmeside.






















