Olsen går under træet - 1

Olsen har en formidabel evne til at samle folk om sig. Se og hør 'Live vol. 1'. (Foto: Henning Bagger)

Olsen går under træet

(5/6)
Her får du pletskud fra mesteren i røverhistorier og snedige melodier.

Han ligner mest af alt indkøbschefen i din lokale brugs. Men tag ikke fejl, Allan Olsen er én af de mest erfarne og snu popstjerner, vi har.

Ikke alene ved 'indkøbschef' Allan, hvordan man fortæller en rigtig god røverhistorie, så selv den mest distræte følger med. Han ved også, hvordan man sætter en snedig melodi til røverhistorien. Han vedhæfter altid en fiks lille morale, som du bare ikke kan få ud af bøtten. Og til sidst samler Allan Olsen det mest forrygende band omkring sig, så han kan sprede sit herligt tvivlsomme budskab i landets selv fjerneste hjørner.

Jönson gi’r den gas
På dobbelt cd’en og dvd’en 'Live Vol 1' holder han sig dog i centrum. Koncerten er nemlig optaget i Amager Bio. På bas har han ingen ringere en Gasolins egen Wili Jönson. Guitaren klares af eks-Gnags troldmanden Per Chr. Frost. Og de 14 sange, der kan vælges i både cd- og dvd-udgave (med levende billeder), dækker hele hr. Olsens forrygende karriere.

Ligesom så meget andet musik-julehalløj er samtlige sange hørt før. Men her får de alligevel helt nyt liv. Og hvis du stadig står og mangler en gave eller to, så sats hårdt på Allan. Hans plads er nemlig under juletræet.
Annonce
Annonce
Services
 

Tag nyhederne med på farten

Læs B.T. på mobilen. Få en gratis SMS med et link til B.T. Mobil
Du modtager nu en SMS med link til B.T. Mobil