(4/6)

Oasis uden forandring

Oasis uden forandring - 1

To timer i selskab med Oasis bød hverken på overraskelser eller skuffelser. (Foto: Benita Marcussen) Se stort billede

To timer i selskab med Oasis bød hverken på overraskelser eller skuffelser.

- Unlike Americans, we don’t like change, skulle Liam Gallagher have sagt forleden til en koncert i Amsterdam. Under koncerten beklagede flere fans sig nemlig over, at Oasis altid spiller de samme sange.

Og der var da heller ingen musikalsk forandring at spore til koncerten i Forum lørdag aften, hvis man skal sammenligne den med britpop-bandets besøg i Falkoner for knap tre måneder siden. Sætlisten var nøjagtig den samme.

Til gengæld var indlevelsen i den grad til stede. Gallagher-brødrene nåede langt ud over scenekanten i kraft af Liams attituderige sarkasme og Noels herlige glimt i øjet.

Mere herunder

Perlerække af hits
Klimakset blev nået under den fortryllende 'Champagne Supernova' til sidst, da en kreativ person på forreste række sendte hundredvis af svævende sæbebobler op mod scenen.

Meget symbolsk, må man sige – man manglede blot en flaske boblevand til at dele med sidemanden.

Inden da havde Oasis leveret en perlerække af hits i form af 'Wonderwall', 'Supersonic' og en fabelagtig akustisk version af 'Don’t Look Back In Anger'.

Derudover undgik Liam Gallagher for en gangs skyld at være outta tune på sin mesterlige ballade 'I’m Outta Time', og brormand Noel gav sit bidrag med den kommende single 'Falling Down'.

En sang, som tekstmæssigt hører til i den mere interessante og personlige ende af Oasis-skalaen, fordi den skildrer Noel Gallaghers ambivalente forhold til Gud og desuden rummer en lyrisk reference til et digt af Alexander Pope.

Et vigtigt kapitel - men ikke mere end det
Forud for den afsluttende hitparade lå en times ynkelig ørkenvandring. Lyden var for lav, publikum var for lade og stemningen var simpelthen lousy.

I stedet for at mærke lyden af Manchester-gruppens rå guitarkraft blev man distraheret af højlydte samtaler om finanskrise og politisprog længere tilbage i salen. Virkelig upassende for en rock’n’roll-koncert.

Vendepunktet kom først midtvejs i koncerten, da 'Morning Glory' pludselig mindede folk om, hvorfor de egentlig var taget i Forum denne lørdag aften: I midthalvfemserne skrev Oasis nemlig et vigtigt kapitel i rockhistorien, og det var hovedsageligt det kapitel, publikum var kommet for at få læst højt i Forum.

Og så gjorde det jo ikke noget, at første halvdel af koncerten var ligegyldigt fyld, når afslutningen var så eminent, vel?

Folk fik, hvad de kom efter, men absolut ikke mere end det - Oasis-koncerten i Forum var hverken overraskende eller skuffende.

Oasis, Forum, 24. januar 2009

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: