Med bare to uger til showtime aflyste den forhenværende beatle Paul McCartney torsdag begge sine koncerter i Horsens, 30. juni og 1. juli. Arrangørerne kalder det en 'udsættelse'. Men de kommer ikke med nye datoer. Pauls fans skal have pengene tilbage. Og mystikken breder sig.

- Det virker mystisk. Sådan reagerer en erfaren dansk branchekilde, da vedkommende hører om Paul McCartneys dobbelt-aflysning i Horsens. Og det er også en speget affære, der kan få én til at spørge sig selv: Hvad er egentlig den reelle årsag til aflysningen?

Arrangørerne Horsens And Friends afviser selv, at årsagen skulle være svigtende billetsalg. Men det ér en kendsgerning, at de to koncerter i Horsens har været omgivet af mystik, lige siden de blev offentliggjort i april

Dengang offentliggjorde McCartney nemlig begge koncerter på sit eget site. Den ene koncert den 1. juni blev dog hurtigt fjernet igen fra paulmccartney.com, da BT skrev om de to koncerter.

Som forudset udsendte Horsens And Friends først noget senere en pressemeddelelse, hvoraf det fremgik at der NU ville der blive arrangeret en ekstra koncert.

- Det er en meget almindelig fremgangsmåde i branchen. Man booker to datoer. Offentliggør først den sekundære, når der er solgt tilpas mange billetter til den første. Så man ikke risikere et halvtomt stadion til den første, siger en branchekilde til bt.dk

Men uanset, om billetsalget er gået godt eller skidt, er resultatet dette: Arrangørerne (og solisten) har besluttet at udskyde Paul McCartney´s planlagte koncerter i Horsens den 30. juni og 1. juli 2012. Og i en pressemeddelelse lyder argumentationen som følger:

'Så flere datoer kan tilføjes til en ny turné, for at imødekomme den store efterspørgsel.' På grund af produktionens størrelse og hans arbejde med et helt nyt show, giver det mere mening, at flytte de kommende enkeltstående koncerter til helt nye datoer, der vil blive annonceret senere.

Og således spreder mystikken sig.

- Den undskyldning har jeg aldrig set før. Man har aldrig nogensinde aflyst koncerter på grund af 'stor efterspørgsel'. Man har aldrig tidligere udskudt to koncerter uden at man samtidig offentliggjorde den eller de nye datoer, siger en erfaren branchekilde. Det virker mystisk.

Forklaringen om et nyt show er også højst usædvanlig. Koncerterne i Horsens skulle,have været afslutningen på en i øvrigt succesrig turné, siger kilden.

- Efterspørgslen for Pauls koncerter har aldrig været større end i 2012, skriver arrangørerne selv i den nye pressemeddelelse. Men det er en kendsgerning, at Horsens And Friends har annonceret heftigt de sidste uger - ofte et tegn på billetpanik.

Og en helt tredie forklaring er også mulig. Således delte McCartneys optræden ved den engelske dronnings 60 års jubilæum i den grad vandene i England. 'Han har mistet stemmen', skrev den britiske tabloidavis The Sun. Og i morgenaviser som The Guardian har McCartneys egenskaber som sanger siden været til debat.

Men uanset, om forklaringen er logistik, stemmemangel eller dårligt billetsalg, så kommer Paul McCartney desværre ikke i denne omgang.

Som et plaster på såret kan vi alle i stedet nyde de gamle album, når McCartney på mandag fylder 70 år.