63-årige Lionel Richie får aldrig ærespladsen på min musikalske Amagerhylde. Men historien om hans 46 år lange karriere er respektindgydende. Han var damn it manden bag 'We Are The World'.

En periode i 80erne rystede Lionel Brockmann Richie den ene smækre ballade efter den andet ud af ærmet. Nogle så svulstige, at man kunne blive kvalt i dem. Kong Lionel af 80er balladen 'ejede' MTV og hitlisterne.

Først og fremmest på grund STEMMEN. Den lyder stadig fantastisk efter alle disse år - stemmen. Få sangere i dén alder har en så klar, klang- og udtryksfuld sangstemme.

Richie begyndte med det gamle monsterhit ’Hallo’. I et moderne, up beat, brazil-arrangement. Smurt ind i en anden klassiker, 'All Around The World'. Is it me you’re looking for? Det var det da vist.

Den soul-fulde greyback skulle ikke langt ind i den opdaterede, sentimentale klassiker, før han havde sunget sig ind i de østjyske hjerter. Måske endda også nogle centimeter sydover, forbi navlen, for en del af det kvindelige publikum.

Det fortsatte med 'Penny Lover'. En af Richies mindre kendte, men sgu' egentlig en fin ballade. Og så stadig den stemme.

Den stærkt selvironiske gamle ræv ved hvordan man tager publikum ved hånden. - Where the hell am I? Hjemme i Californien har jeg sand. Og is og sne i køleskabet. Sgu ikke på gaden.

Man kan mene en ting eller to om konceptet med de mange gæstesangere på det seneste album 'Tuskegee'. Vel bunder bunder det i en marketingskalkule, iskold som luften over Horsens, denne tirsdag aften. Populær dansk sanger = dansk hit. Tysk sanger = tysk hit. Men selve idéen om genopfindelse, at hive sangene ud af Motown, og ud på prærien, er sympatisk. Mindre slickness, mere autencitet.

Sjælecharmere som 'Stuck On You' og 'Deep River Woman' med hhv. Darius Rucker og Little Big Town. Shania Twain giver indædt kant. 'Easy', som Willie Nelsons skærer i stumper og hælder på en Jack Daniels-flaske. Det er cool.

'Easy' blev også leveret med kant her til aften. Mest p.g.a. Lionels band. Guitar, bas, tromme, keyboard, saxofon. Det gav en rå - 100 pct. live - lyd. Den rumlige ægthed, der nu engang kun opstår i musikkens her og nu. Ingen forudindspillede tracks her. Måske bedst set, da guitaristen vrængede sjælen ud i 'Hallo'. Og sidedamen vist blev bragt direkte tilbage til det første kys på sodavandsdiskoteket.

Og så den stemme. Forresten. 'Han kan sgu' godt den gamle,' sagde manden bagved. Kunne ikke være mere enig.

Som i den prægtige, sjælfulde ballade 'Stuck Ón You', der stadig lyder, som om 90'erne og 00erne aldrig var hændt, og ilden aldrig gået ud i pejsen i 'Last Christmas'-videoen.

Det samme med 'Endless Love', hvor Diana Ross var erstattet med 4.000 kvinder i Horsens. Nærmest rørende.

Nu var det ikke ballade, det hele. Selvfølgelig gav 'Dancing On The Ceiling' varmen. Spillet funky, og med - professionel - glød. Og igen i Commodores-klassikere som 'Brick Dance' og 'Fancy Dancer'. Så svedigt som det nu bliver, når Las Vegas flytter til Langmarksvej i Horsens.

Og så - jubelbrøl - stod han der, Rasmus Seebach. Som første ekstranummer. Igen med publikum på varmt kor. Nu var det bare tre-fire minutter. Det får næppe helt den samme plads i historiebøgerne som Slaget ved Dybbøl.

Men mødet mellem Rasmus'en og Løven Lionel. Mellem det mest folkelige danske, man kan forestille sig i 2012 og den raffinerede amerikanske legende. Det virker på plade. Det virkede her til aften i Horsens.

Og så var der endda også dansk indslag i det andet ekstranummer - Laid Backs dance sample-klassiker 'White Horse'.

Lionel Richie er en sympatisk gennemført professionel herre, hvor INTET er tilfældigt. Sangkataloget er imponerende. Det blev også en fest, og en aften, hvor følelserne fik frit løb. Er der nogen derude, der kan komme i tanke om en bedre måde at bruge musik på?

Fik jeg nævnt, at Lionel stadig er en blændede sanger?

Lionel Richie i Forum Horsens, tirsdag aften. 5 ud af 6 stjerner

Dem spillede han:

Hello/All Around The World

Penny Lover

Easy/My Love/Easy (Commodores)

Ballerina Girl

Still (Commodores)

Oh No

Stock On You

Dancing On The Ceiling/Jump (Van Halen)

Three Times A Lady

You Are

Se La

Sail On (Commodores)

Fancy Dancer/Sweet Love/Lady (You Bring Me Up) (Commodores)

Endless Love

Brick House (Commodores)/Fire (Ohio Player)

My Destiny

Ekstranumre Say You/Say Mé med Rasmus Seebach

Running With The Night/White Horse (Laid Back)

Hello

All Night Long

Goodbye