Efter anmeldelsen for dødstrusler mod Pia K.

Kidd: Systemet er uretfærdigt

Kidd på youtube

Det er via kanaler som Youtube og Facebook, den nye generation af hitmagere skaber kontakt til deres fans. (Foto: NIels Ahlmann Olesen) Se stort billede

Det unge youtube-fænomen Kidd føler sig misforstået.

- Alle journalisterne misforstår, hvad det handler om, siger han i en kommentar til sin dødstrussel mod Pia Kjærsgaard.

For et halvt år siden gav Kidd et interview til to odensianske bloggere. Her fremkom han med udtalelser om Pia Kjærsgaard og Dansk Folkeparti:

LÆS OGSÅ: Dansk Folkeparti melder Kidd til politiet

- De er så klamme. Det er bunden af bunden. Det er virkelig bunden af bunden. Det er så pinligt for Danmark. Jeg håber, at nogen dræber dem, sagde han blandt andet.

På den baggrund har Politiets Efterretningstjeneste, som normalt beskytter Pia Kjærsgaard, indledt en sag mod Kidd - med det borgerlige navn Nicholas Westwood.

- Det er et uretfærdigt system, jeg er bare en rapper. Og så er jeg anklaget for mordtrusler af PET, siger Kidd til bt.dk.

LÆS OGSÅ: Borgmester: Sig undskyld, Kidd

- Den sag er kørt helt ud af proportioner. Jeg mødte de to bloggere efter en koncert i sommer kl. 02 om natten. Jeg var totalt fuld og snakkede med dem, og sagde nogle forskellige ting. Det er et halvt år siden, og så dukker den her sag pludselig op. Alle journalisterne kører det helt vildt op. Det er helt misforstået. Det er overhovedet ikke den rigtige historie.

Hvad er så den rigtige historie?

- Jamen, det er, at jeg mødte de her to drenge midt om natten. Vi snakkede bare frem og tilbage, og nu er det kørt helt af sporet. Jeg har det ikke særlig godt lige nu. Journalisterne er uretfærdige.

Du er citeret for at sige, at du håber, at nogen bliver dræbt. Vil du sige undskyld?

Alt det der kan jeg ikke gå ind i nu. Jeg er simpelthen for rystet. Jeg vil ikke udtale mig om det, siger Kidd til bt.dk.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: