• Skanderborg1

    Du kan klikke dig videre og se Jungersens sjternesunder på Danmarks smukkeste... (Foto: Bax Lindhardt / Thorkild Amdi)

  • Skanderborg2

    (Foto: Bax Lindhardt / Peter Clausen)

  • Skanderborg3

    (Foto: Bax Lindhardt)

  • Skanderborg4

    (Foto: Bax Lindhardt / Martin Rosenauer)

  • Skanderborg5

    (Foto: Bax Lindhardt / Thomas Sjørup)

BT TV

Jungersens klumme: Så er det NU, Skanderborg!

Sidste år var Danmarks Smukkeste Festival tæt på at sejre sig ihjel, og i år SKAL festivalen atter leve højt på sine adelsmærker

Se Jungersens stjernestunder på Danmarks smukkeste...

- Ingen tvivl om, at rammerne var spændt til det yderste – vi var for mange folk på pladsen. Vi leverede ikke den vare, vi er kendt for – nemlig en luksusfestival med højt til himlen og albuerum.

Ordene stammer fra Claus Visbyes tale på Skanderborg Festivals generalforsamling sidste år. Visbye er formand for festivalen. Og havde han ikke erkendt ovenstående samt lovet, at der ved dette års festival bliver 5.000 færre på pladsen end i 2008, tror jeg faktisk – mit mangeårige kærlighedsforhold til seancen ved Skanderborg Sø til trods – jeg var blevet væk i år.


Festivalpladsen var i perioder så tætpakket, at de berømte sild i den ligeledes berømte tønde til sammenligning blev et studie i overdreven bevægelsesfrihed.


De for mange mennesker medførte forventeligt et pres på festivalens ellers i reglen upåklagelige faciliteter og serviceydelser, som i den sidste ende bl.a. betød det helt uhørte i Skanderborg, at nogle tog hjem, fordi de ikke kunne holde det ud længere, mens selv mangeårige gæster truede med aldrig at komme igen.

Guderne skal vide, at dét, man har udsat sig selv i for i festivalsammenhæng i årenes løb, har givet adfærdspsykologer våde drømme om stof til udvidede konferencer, men der må sgu være en grænse. Og den grænse blev nået, da Skanderborg i 2008 satte sine fremmeste adelsmærker over styr.

Plads til begejstring
Hyggen, albuerummet og den luksus, det er i festivalsammenhæng, når der næsten aldrig er nævneværdige køer ved boder, barer og toiletter. Pladsen til at nyde livet og hinanden, om man vil.

I år fejrer festivalen så 30 års jubilæum – tillykke med det i øvrigt – og det bliver forhåbentlig med en »klassisk« festival med plads til den begejstring.

Alt andet ville være synd. Vi er trods alt mange, som holder oprigtigt og barnagtigt meget af denne festival – primært måske pga. stemningen, men så sandelig også, fordi der i årenes løb har været nogle sande musikalske stjernestunder på Danmarks Smukkeste Festival. Og dem tager vi gerne mange flere af i de næste mange år.


Så nu vil vi ha’, Skanderborg! Ellers skal I sgu få...

Annonce
Annonce
Services
 

Tag nyhederne med på farten

Læs B.T. på mobilen. Få en gratis SMS med et link til B.T. Mobil
Du modtager nu en SMS med link til B.T. Mobil