'Rocky III'-stjerner vil have millioner

Gingrich sagsøgt af rockband

  • newt

    Newt Gingrich er blevet sagsøgt af rockbandet 'Survivor'. Klik videre for at se de nu utilfredse folk bag Rocky-hittet 'Eye of the Tiger'. (Foto: Chip Somodevilla) Se stort billede

  • tiger

    Newt Gingrich har lagt sig ud med de barske fyre fra bandet Survivor Se stort billede

Forrige knap 01|02 Næse knap

Den amerikanske præsidentkandidat Newt Gingrich har fået en ekstra kamp på programmet. Og denne gang er modstanderen ikke Mitt Romney. Rockbandet Survivor vil have millioner i erstatning.

Lige siden 1982, hvor sangen dukkede op i Sylvester Stallone-filmen 'Rocky IIl', har 'Eye of the Tiger' været én af USAs mest spillede og solgte radiohit.

Og i sin kamp for at blive USAs næste præsident har republikaneren Newt Gingrich også brugt sangen til sine valgmøder.

Både før og efter sine kamptaler imod rivalen Mitt Romney har Newt heppet sit publikum op med den hårdtpumpede hardrocksang.

Og netop som slaget i dag skal stå i solskinsstaten Florida har Newt Gingrinch og hans toptunede valgmaskine fået forbud imod at bruge sangen.

Og flere medlemmer af bandet bag sangen, Survivor har anlagt sag imod kandidaten.

Ikke alene vil de således have Gingrich til at droppe sangen fra programmet. De vil angiveligt også have millioner for det, de kalder 'misbrug'.

De har ved flere lejligheder forsøgt at få Gingrich til at adlyde - uden held. Og derfor har bandet nu allieret sig med en advokat.

Og Newt Gingrich er ikke den første til at få ballade med musikbranchen.

I 2008 lagde komponisten Jackson Browne således sag an imod den republikanske kandidat John McCain for dennes brug af sangen "Running on Empty". Og Bruce Springsteen fik Ronald Reagan til at droppe sin brug af megahittet 'Born in the USA'.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: