Efter tv-succes:

De kurvede og bløde kvindeidealer er tilbage

  • los_fantastiske kurver

    En amerikansk tv-serie har hist og her ændret kvinde-idealet (arkivfoto). (Foto: EPA) Se stort billede

  • los_fantastiske kurver

    (Foto: EPA) Se stort billede

  • US-VIVIENNE-WES

    Det er skuespilleren Christina Hendricks, som har ændret ændret kvindeidealet, vurderer en britisk undersøgelse (arkivfoto). (Foto: Frazer Harrison) Se stort billede

Forrige knap 01|02|03 Næse knap

Væk er magre designertøj-stativer som Kate Moss og Madonna. Og pludselig er det timeglas-legender som Sophia Loren, Jane Russell og Marilyn Monroe, der igen inspirerer.

Christina Hendricks spiller én af hovedrollerne (Joan Holloway, chef for et PR-firma) i TV’s måske bedste og mest prisbelønnede serie ’Mad Men’. Hun er biografaktuel i Nicolas Winding Refns potentielle Oscar-favorit ’Drive’. En speciel Barbie dukke-kopi af Hendricks er på vej. Og da det amerikanske blad Esquire sidste år spurgte sine kvindelige læsere, hvem der var den mest sexede kvinde i verden, lød svaret: Christina Hendricks.

Den britiske ligestillingsminister Lynne Featherstone er også fan. Og hun beskriver Christina Hendricks som ’en fantastisk smuk og velkommen rollemodel’.

Men Christina Hendricks, der så sent som sidste søndag vandt endnu en Emmy (TV’s svar på Oscar) for ’Årets bedste dramaserie’, er ikke ubetinget begejstret for al opmærksomheden.

Bivirkninger

Jeg arbejder bogstaveligt talt min røv i laser for at gøre mit job så godt, jeg kan. Og det eneste, folk for alvor lader til at bide mærke i, er min krop.

- Tag ikke fejl. Jeg er selvfølgelig stolt af at være et forbillede for piger, der ikke nødvendigvis er pinde-tynde. Jeg har altid godt kunnet lide kvindefigurer med kurver. Men al den opmærksomhed kan godt have sine bivirkninger, siger Hendricks.

Og ifølge den offentlige britiske lægeorganisation har ’Mad Men’-stjernen ret.

LÆS OGSÅ: "Mad Men"-stjerne nægter Grace Kelly-rolle

Således konkluderer landsforeningen for britiske plastikkirurger i 2010, at en ti pct. stigning i brystforstørrelsesoperationer skyldes Christina Hendricks.

Det bekymrer Christina Hendricks. Men ’Mad Men’-stjernen er aldrig selv tyet til kunstige indgreb for at holde figuren.

- Da jeg midt i tyverne arbejdede som fotomodel i Italien, vejede jeg faktisk mindst otte kg mere, fortæller Christina Hendricks.

- Jeg klædte mig af og på foran spejlet. Og jeg kunne virkelig godt lide, hvad jeg så.

Hun vejer 70 kg

I dag er Christina Hendricks ca. 173 cm høj. Hun vejer små 70 kg. Og hendes bh-størrelse er angiveligt DD.

Men som nævnt før er udseendet langtfra det vigtigste for Christina Hendricks.

Som datter af britiske Robert og den amerikanske psykolog Jackie Sue Hendricks vidste Christina fra en ung alder, hvordan både den kvindelige og den mandlige psyke virkede.

LÆS OGSÅ: Don Draper og 'Mad Men' er reddet

- Vi kan alle godt lide at have noget kønt at kigge på. Men dét, der for alvor hænger ved, er tanken og følelsen. Hvis du således er en tom, men smuk skal, glemmer folk dig ret hurtigt.

Men hvis du derimod forstår at kombinere det æstetiske med det dybsindige, har du opskriften på noget langvarigt, siger Christina Hen-dricks.

Og af samme årsag havde hun heller ikke travlt med at blive filmstjerne.

Som 18-årig blev hun fotomodel. Og først ni år senere begyndte hun for alvor at koncentrere sig om tv- og filmarbejdet.

Fik jackpot

- Jeg ville først vide, hvad jeg egentlig kunne. Sideløbende med modelarbejdet tog jeg således enkelte tv-roller. Og da jeg efter en tyvstart eller to læste manuskriptet til ’Mad Men’, vidste jeg bare, at jeg havde fået jackpot, siger Christina Hendricks.

- Min karakter, Joan Holloway, er ikke bare elegant. Hun bærer i sig også kimen til en ny tids kvinder (serien foregår i 60’erne, red.). Ligesom serien i sig selv besidder hun en revolutionerende blanding af optimisme og dybsindighed. Og jeg kan slet ikke forklare, hvor meget dét job har ændret mit professionelle liv, siger Christina Hendricks.

Og meget tyder på, at serien også har ændret Hendricks’ privatliv.

Gift med Geoffrey

I hvert fald sagde hun efter flere års kæresteri i 2009 ’ja’ til sin forlovede, Geoffrey Arend.

De to blev gift. Og rygterne i den amerikanske sladderpresse går på, at der er en lille arving på vej.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: