Afstemning

Sund og slank hele året - lær det af din hund

Når Mette går på scenen på Vi med Hund-messen vil det være under temaet 'Sund og slank hele året - lær det af din hund'. For der er faktisk rigtig mange ting, vi kan lære af vores hunde, hvis vi ønsker at holde os sunde. Få en forsmag på Mettes show i hendes klumme fra Vi med Hund nr. 2/2008:

Løb som din hund
Er der noget, vi mennesker er gode til, så er det at undgå at røre os. Når vi er til fest og rejser os fra bordet, går vi direkte hen og sætter os i de bløde lænestole. Når vi kommer hjem fra en stillesiddende arbejdsdag, er det prompte over i sofaen. Og når vi har kørt langt i bil, stiger vi nødtvunget ud på benzinstationen, for at gå direkte hen og sætte os på nærmeste bænk!

Læs også: Forbered dit besøg på messen - se programmet for scenen

Kig på din hund. Den fiser og farer rundt. Hopper og strækker ud, og løber ni gange rundt om sig selv. Ville det ikke være forfriskende, hvis vi fulgte trop? Tænk, at se landets rastepladser fyldt op med mennesker, der lagde samme energi for dagen...

Og når to hunde mødes, er der ofte den store gensynsfest. Og de stopper først, når den ene segner udmattet om på jorden. Igen - se det for dig: Byens gågader ville se helt anderledes ud lørdag formiddag, når vi er nede og handle og møder gamle venner og bekendte, ikke?

Læs også: Så er messen åben - Hundefesten er igang

Sov som din hund
Er der noget, dyr er gode til, så er det at sove, når de er trætte. Kun overgået af katte. (Og ikke et ondt ord om dem i øvrigt, men er de overhovedet vågne dagligt - eller er det kun en ugentlig begivenhed?) Anyway - hunde er SÅ gode til at få sovet igennem. Og det er da et område, der for alvor giver minus i vores karakterbog. Vi får altid for lidt søvn. Når en hund er træt, så sover den. Når vi er rigtigt trætte, lægger vi os først lige over på sofaen og zapper formålsløst rundt mellem tv-kanalerne i et par timer. Indtil vi helt udbombede vælter i seng og forsøger at indhente det forsømte... Og der har Fido allerede fået mange timers skønhedssøvn i hundekurven. Hvilket også kan ses næste morgen, når han vågner. Hvilket automatisk leder os videre til næste råd:

Vågn op som din hund
Ud af sengen, to gange rundt om dig selv og så i gang. Jeg kender ingen morgensure hunde! Jeg kender ingen hunde, der først skal se 25 minutters tv og drikke to liter kaffe. Og ingen morgencigaretter her. Eneste fællestræk er vist, at vi skal på toilettet. Hunde går direkte til dagen - op, af sted, frem i bussen. Nu. Det kan kun gå for langsomt. Døgnet ligger klar til at blive brugt, lige for fødderne - eller poterne - af os. Skal vi se at komme i gang?

Spis som din hund
Ok, måske skal du spise lidt langsommere. Og en del pænere end hunden. Og for min skyld må du gerne stille maden op på bordet først. Pointen er bare, at nogle hundeejere næsten går mere op i, om deres hund får den korrekt sammensatte kost, end de bekymrer sig om deres egen mad. Hunde bliver i hvert tilfælde sjældent spist af med junkfood. Og nu vi er ved sammenligningerne - tilpas lige portionens størrelse til din egen størrelse og vægt. For det gør vi jo med de logrende venner, ikke?

Og endelig er der alle de andre sunde ting, som hunde aldrig kunne finde på at gøre: Hunde falder ikke for fristelsen af endnu en gin og tonic kl. 02.30, selvom man hverken kan se eller tale rent.

Hunde ringer aldrig efter pizza af dovenskab. De kan ikke lide sodavand og kaffe! - og de nupper ikke en Bounty sent på eftermiddagen med "lavt blodsukker" som dårlig undskyldning. (Selvom det sidste ville de nu garanteret gerne gøre, hvis de kunne)

Det eneste sunde, jeg for alvor kan komme i tanke om, som vi mennesker alene gør, er at spise citrusfrugter, rosenkål og cykle. Og det er ikke helt nok til at opveje alle vores dårlige vaner.

Så alt i alt vinder de firbenede klart på points. Med andre ord, hvor ville vi dog blive sunde og slanke, hvis vi med samme energi og livsmod som hunde kastede os udendørs - uanset vejret. Og der er ingen undskyldninger.

Husk det gamle motto for at undgå hjertesygdomme: "Gå en tur med hunden. Selvom du ingen har". Lad os følge hundenes gode eksempel. Er du klar?

Læs også:
Mød Basim og Frederik - kendt fra X Factor - på årets Vi med Hund-messe

Del