Dropper DR amerikansk popstjerne?

Ringe udsigter for Howie D. i Melodi Grand Prix

SWITZERLAND MUSIC

Sidste års Melodi Grand Prix-vinder 'A Friend In London' er tilbage på grand prix-scenen ved lørdagens store show i Aalborg. Og det danske boyband får selskab af selveste Howie D., kendt fra Backstreet Boys (arkivfoto). (Foto: WALTER BIERI) Se stort billede

Search categories content

Sidste års Melodi Grand Prix-vinder 'A Friend In London' er tilbage på grand prix-scenen ved lørdagens store show i Aalborg.

Og det danske boyband får selskab af selveste Howie D., kendt fra Backstreet Boys, da de sammen har indgået et samarbejde, og han derfor har indvilliget i at komme til Danmark.

Det har i hvert fald hele tiden været meningen, at han skulle med.

Rejst forgæves?

Men nu ser det ud til, at den amerikanske popstjerne har rejst forgæves. Han har nemlig været forsinket i Orlando-lufthavn og har derfor ikke kunne deltage i det store shows generalprøve.

Og ifølge DRs regler kan Howie D. slet ikke komme på scenen i lørdagens Melodi Grand Prix, hvis han ikke er med ved generalprøven.

Derfor håber 'A Friend In London'-medlemmerne, at den amerikanske popstjerne når ud i Gigantium, inden de skal på til fredagens generalprøve.

Howie D vil nemlig gerne nå at øve med de danske drenge først.

- Lige nu ved vi ikke meget. Men vi krydser fingre for, at det helle klapper, lyder det fra Esben Svane fra bandet.

Strandet i Orlando

Det har ikke set for godt ud med stjernens deltagelse - tidligere var der tvivl om Howie D.'s deltagelse på grund af lufthavnsforsinkelsen.

- Han er strandet i lufthavnen i Orlando. Det er rigtig ærgerligt. Vi er især kede af, at det kan gå ud over de gæster, der har købt billet til i aften, udtalte Tim Schou fra 'A Friend In London' tidligere i den forbindelse.

Selv om Howie D. når frem, inden de skal på scenen, er det ikke sikkert, at han kan nå at øve det hele igennem.

LÆS OGSÅ: Thomas Evers' sang vraget til MGP

Samarbejdet med Howie D, der for nylig har udsendt soloalbummet 'Back To
Me', er opstået, fordi 'A Friend in London's canadiske manager har
arbejdet med ham og resten af Backstreet Boys.



- Howie har hørt vores musik og er vild med den. Han synger med på en ny version af ‘New Tomorrow’ (sidste års vindersang, red.), og nummeret skal udsendes i Japan og kommer måske med på vores debutplade, der udkommer her i foråret, fortæller han.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce:

 

lidtmere.dk