MGP-skandale: Sang bliver ikke udelukket

MGP-sagerinde slipper med skrækken

Melodi Grand Prix

Valen:tine, alias Tine Lynggaard (im), sammen med Søren Itenov (th) og Christoffer Stjerne (tv) står bag sang nr. 2 'Nowhere', som de her præsenterer hos DR d.5.januar 2012.(Foto: Jens Nørgaard Larsen/Scanpix 2012) (Foto: Jens Nørgaard Larsen) Se stort billede

Search categories content

Torsdag blev deltagerne til årets ti danske Melodi Grand Prix sange afsløret.

Hvordan sangene lyder må først offentliggøres den 14 januar. Men nu viser det sig, at en af sangene har været tilgængelig på nettet igennem længere tid, og det betyder normalt diskvalificering. 

Alligevel får det ingen konsekvenser, skriver pol.dk.

Sangen, der hedder 'Nowhere' og synges af sangerinden Valen:Tine, får nemlig lov at være med den 21. januar i Gigantium i Aalborg, siger DRs underholdningschef Jan Lagermand Lundme til netavisen.

Begrundelsen er, at sangskriverne ikke har brudt European Broadcasting Unions (EBU), regler. Det er dem, der står for det Internationale Melodi Grand Prix, også kaldt Eurovision.
 
-Vi har nærlæst EBU's regler og er kommet frem til, at de ikke har overtrådt nogle regler, siger Jan Lagermand Lundme til pol.dk, som fortæller, at folkene bag sangen ikke har lagt den ud på nettet. Sangen er blevet sendt ud internt i musikbranchen til for eksempel producere, og det er herfra, den er endt på internettet.

-Det er uforskyldt, for det er ikke opretshavernes skyld, at sangen er endt på internettet. Det er en amerikansk producer, der har downloadet sangen og lagt det ud på det her mog.com, siger Jan Lagermand Lundme til pol.dk.

-Så ud fra de oplysninger vi har nu, ville det simpelthen ikke være rimeligt, hvis de blev diskvalificerede.

LÆS OGSÅ:X Factor-Jesper i Melodi Grand Prix

SE OGSÅ:

Ifølge bt.dks kilder har sangen ligget på nettet de sidste tre måneder. Men den er nu fjernet.

LÆS OGSÅFrække Suriya med i Melodi Grand Prix

 

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce:

 

lidtmere.dk