December står for døren, og snapsen skyller snart ind over de danske juleborde som en flodbølge af krydderier i de brændende ganer. Klik dig videre og læs om de forskellige snaps i testen.
B.T. satte to snapse-eksperter og Peter på 22 i stævne på den klassiske beværtning Wessels Kro i det indre København.
Lars Rønnow Kaas og Hanne Willert Olsen fra Dragør Drambrygger Laug spiller hurtigt med ekspert-musklerne og fisker to specialglas frem, som bringer de bedste aromaer frem i de stærke dråber.
På den anden side af bordet sidder Peter Reinhold Hansen på 22, der ikke kan bryste sig af nogen særlig indsigt i den traditionsrige brændevin. Han kan bare godt lide snaps . Ikke noget dårligt udgangspunkt, når man skal smage sig gennem otte af slagsen med kort mellemrum.
Meget mere end jul
Da den ottende snaps bliver skænket op i glassene, er stemningen løftet gevaldigt, og især Peter Reinhold Hansen har fået farve i kinderne. 'Den glider godt,' siger han efter at have tømt glasset med svenskerfavoritten O.P. Andersson, som er sidste testoffer.
Fra de garvede drambryggere lyder det afsluttende budskab, at snaps er meget mere end udstyr til julefrokosten og hovedpine dagen efter. Man skal bare vælge den rigtige.
- Hvis jeg kun havde smagt Brøndums Snaps med den skarpe smag af kommen, så ville jeg heller ikke bryde mig om snaps , siger Lars Rønnow Kaas.
Mest læste 24 timer
Mest læste B.T. PLUS
Mad og vin
Seneste nyt fra Sporten.dk
Seneste nyt
Tophistorier
- Er DU vores nye SUPERSÆLGER?!?
MyData APS - Restaurant søger fagudlært kok
RESTAURANT KØBENHAVNERCAFEEN - Baker med Mesterbrev
Bakerhjørnet






















