Nu kommer der en Fifty Shades efterfølger

Megasællerten Fifty Shades of Grey bliver nu fulgt at to nye erotiske romaner, som ligger meget tæt op af plottet i den oprindelige roman.

Det virker på alle måder helt uundgåeligt. Og nu er det da også blevet til ren og skær virkelighed. Den erotiske bestseller Fifty Shades of Grey bliver snart fulgt op af to erotiske romaner med mange lighedspunkter fra det oprindelige erotiske univers.

Hvem forestiller du i hovedrollerne som Christian Grey og Anastacia Steele i den kommende filmatisering af Fifty Shades of Grey? Læs de bedste bud på rollerne på femina.dk

Det er forlaget Simon & Schuster, der næste år har planer om at udgive to bøger med titlerne Beautiful Bastard og Beautiful Stranger, som er skrevet af forfatterene Christina Hobbs og Lauren Billings. Den oprindelige Fifty Shades of Grey er, ifølge forfatteren E.L. James, løst baseret på Twilight-karaktererne Edward Cullens og Bella Swans kærlighedshistorie, og det samme gør sig efter sigende gældende for disse to opfølgere.

Har du endnu ikke læst bestselleren Fifty Shades of Grey? Så få fingre i den til fordelagtig pris i shoppen på femina.dk

Det er endnu ikke offentliggjort, hvem der skal spille hovedrollerne i den kommende filmatisering af Fifty Shades of Grey. Indtil videre er det kun fastsat, at det bliver amerikanske Kelly Marcel, der skal skrive manuskriptet til filmen.

 

Prøv BT 1 måned for 98 kr + adgang til avisen på mobil og iPad.

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her