Matador-Agnes: Min mand skal dø med kræft

Kirsten Olesen, der spiller Agnes i tv-serien Matador, har kræften helt inde på livet. Hendes mand er uhelbredeligt syg

De fleste af os kender Kirsten Olesen som den unge tjenestepige Agnes, der arbejder hos familien Varnæs i tv-serien Matador.

Men der er gået mange år siden handlingen i Matador fandt sted. Dengang stod Agnes i køkkenet og sørgede for at familien Varnæs fik mad på bordet, mens hun senere startede sin egen virksomhed.

I dag er Kirsten Olesens dengang mørke hår skiftet ud med en smuk og helt lysegrå frisure og hun bor på Christianshavn i København, hvor hun har boet sammen med sin mand, musiker Ole Ousen, der er kendt fra Ørkenens Sønner, i over 30 år. De har været sammen siden hun var 25 år. I dag er hun 63 år.

LÆS MERE: Man kan ikke forhindre kræft, men man kan forebygge. Her får du fem simple byttehandler , der kan beskytte dig mod kræft

Det er sygdom, han skal dø med
Lige nu bor Kirsten Olesen dog mest alene. Hendes mand er alvorligt syg af kræft, og derfor flytter han lidt frem og tilbage på grund af behandlingerne.

– Det er desværre ikke en kræftform, man kan helbrede, så det er en, han skal dø med. Men vi skal også leve med den, siger Kirsten Olesen i et stort interview med SØNDAG.

LÆS MERE: Kan mænd få brystkræft? Få svaret på dette og 10 andre spørgsmål om brystkræft

Kirstens stærke og seje kvinder
Ser man Kirsten Olesens cv igennem er det fyldt med stærke og seje kvinder. Hun har blandt andet spillet Medea, Elektra, Marie Stuart og så naturligvis Agnes i Matador.

Men ligesom Kirsten Olesen selv indeholder en stærk side, så har hun også en meget sart side.

- Jeg bliver opfattet som en meget stærk pige, og det er jeg også i mange tilfælde men det koster. Psykisk koster det. At jeg har nogle perioder, hvor jeg er meget nervøs, fordi jeg har skullet være stærk i lange perioder. Når man skal klare alting. Det slider på en. Lige for tiden er der jo en del. Det er hårdt arbejde at leve med sygdom, og selvfølgelig er der mange ting, man skal klare med en syg mand. Men jeg har heldigvis et utroligt netværk af gode venner og fantastiske veninder, som bare stiller op og er der, ligegyldigt hvornår. På det punkt er jeg meget privilegeret, forklarer hun og fortsætter:
 
– Og så har jeg jo mit arbejde, som er et fristed for mig. Når jeg arbejder med en rolle, kan jeg lægge de private ting væk, siger hun.

LÆS HER ALT OM HVORDAN DET GIK BARNE- OG UNGDOMSSTJERNERNE FRA MATADOR:
*Matador-Daniels svære liv: Gik i sort i 30 år
*Matador-Regitze droppede skuespillet
*Matador-Ellen mistede hukommelsen
*Matador-Ulrik: Årene efter Matador var svære
*Regitze: Mobning slog mig ud
*Ramt af sceneskræk: I dag kører Daniel taxa
*Matador-stjerne er kommet sig over tragisk ulykke

Læs også:

Få BT i 3 mdr. for 199 kr./md. Samlet pris 597 kr. – spar 752 kr.!

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her