Gør et kup med designmøbler

Du kan gøre kup, hvis du har is i maven, når du byder på internetauktioner. Samtidig kan du der måske gemme sig guld i dine designermøbler.

Af Claus Gjedsig, madogbolig.dk, Aller media

Hver dag er flere tusinde inde på Lauritz. com’s hjemmeside, som sidste år registrede  brugere fra omkring 200 lande i verden. Og det er specielt japanere og amerikanere, der er vilde med dansk design.

Dansk design fragtes verden rundt
- Det er spændende, at folk fra udlandet er ivrige bydere på vores auktioner. Det er det bedste bevis på, at dansk design – lige fra lamper til møbler – er anerkendt over hele kloden. Og her skal man selvfølgelig tage i betragtning, at det koster en del at få tingene fragtet til udlandet. Men det betaler udlændinge gerne, siger vurderingseksperterne Anne Huus og Jens Normann Buch.

Dansk design hitter på auktioner. Se fotogalleriet på madogbolig.dk

Succes med møbler af ædle træsorter
- Vi kan tydeligt mærke, hvad der er in, og hvad der ikke falder i danskernes smag. De mest populære ting er effekter fra 1930’erne og frem til 1960’erne. Det kan eksempelvis være stålrørsmøbler, møbler af forskellige ædle træsorter og ting af plastic. Møbler af kirsebærtræ, afsyret eg og blyindfattede ruder er der derimod intet salg i.

Se hvilke trends til boligen Mad & Boligs redaktion har forelsket sig i  juni.

Gå gemmerne igennem
- Vi kan kun opfordre folk til at gå deres gemmer igennem. Der kan ligge meget spændende og dyrebare ting. Og vi vurderer dem selvfølgelig gratis, siger eksperterne.

Prøv BT 1 måned for 98 kr + adgang til avisen på mobil og iPad.

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her