Tragedien i Hastrup - far dræbte sine to børn

Var kendt som en kærlig familiefar

Dobbelt mord

Hele dagen i går valgfartede børn og voksne til murstenshuset, hvor en far fredag eftermiddag myrdede sine to børn på 9 og 12 for derefter at forsøge at begå selvmord. Rækken af blomster, bamser og tændte stearinlys voksede i takt med at børnene tog opstilling foran huset og græd stille i den bidende kulde. (Foto: Liselotte Sabroe) Se stort billede

Den mand, der fredag dræbte sine to børn og efterfølgende forsøgte at tage livet af sig selv, var i lokalområdet kendt som en kærlig familiefar og engageret samfundsborger.

Den lille by Hastrup ved Køge vågnede lørdag op til en tragedie, der næsten ikke er til at fatte.

Ingen havde forudset, at den 45-årige familiefar ville slå sine to børn på 9 og 12 ihjel.

Alle naboer og bekendte til familien, som B.T. har talt med, er i chok over det dobbelte barnemord. De tegner over for B.T. et billede af en familie, der udadtil fremstod som normal og resursestærk.

- Han er en rar og kærlig familiefar. Jeg kan ikke forestille mig, at han har gjort det, men det kan vel slå klik for os alle sammen, siger en nabo, som ikke ønsker at få sit navn frem.

Billedet af den nu varetægtsfængslede far som en venlig og kærlig familiefar, der ville det bedste for sine børn, bliver bekræftet af flere kilder. Hans ni-årige søn legede meget med de andre drenge på vejen, der kom og gik i familiens parcelhus. Faren - hvis identitet er beskyttet af navneforbud - gik med sin søn til fodbold og har været formand for den lokale rideklub, hvor hans datter var aktiv konkurrencerytter.

KØB B.T. I DAG OG LÆS MEGET MERE OM SAGEN

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: