Alle er enige om, at det er en rigtig træls sag. Torsdag i sidste uge og igen mandag eftermiddag var en blotter på spil i Lem, og det har skabt utryghed i byen, at tre unge piger er blevet antastet.
På skolen tog lederen Marianne Kipker initiativ til, at der straks torsdag eftermiddag blev sendt en advarsel til forældrene. Hun var på kursus, men blev kontaktet af en klasselærer, der havde fået en henvendelse fra nogle forældre. De havde allerede lagt en advarsel på hjemmesiden 6940 Lem. Det skriver Dagbladet Ringkøbing Skjern
»Vi har advaret om en mistænksom mand i en sort bil, for man skal heller ikke puste for meget til ilden. Lærerne talte først med eleverne i 7.-9. klasse og tirsdag også med de yngre elever,« siger Marianne Kipker.
De piger, der er blevet udsat for blotteren, er naturligvis blevet forskrækkede over den ubehagelige oplevelse, og det har påvirket nogle af de unge piger meget kraftigt, at der er en blotter på spil i Lem.
»Jeg håber, at blotteren bliver pågrebet så hurtigt som muligt, så vi kan få ro igen,« siger Marianne Kipker.
En af dem, hun har kontaktet er SSP-medarbejder Flemming Pedersen, der har givet skolen gode råd om, hvordan man håndterer sådan en sag. Blotteren har antastet piger i 8. og 9. klasse på vej hjem fra skole ved i en sort bil at køre langsom forbi dem på Bredgade, rullet vinduet ned og onaneret, mens han kiggede på pigerne.
»Mit råd må være, at hvis man ser en mistænksom mand, skal man skynde sig væk, snakke med sine forældre eller andre voksne og ringe til politiet, så de har mere at gå efter,« siger Flemming Pedersen, der understreger, at der er tale om en politisag.
Det, han og SSP kan gøre, er, at rådgive skolen og tage en snak med elever, som er utrygge. Også forældre kan henvende sig til SSP - og det 24 timer i døgnet.
»Det er svært at sige, hvad man skal gøre, for vi ved ikke så meget om sagen endnu, men jeg håber, at blotteren bliver pågrebet så hurtigt som muligt,« siger Flemming Pedersen, der tilføjer, at han synes, skolen har håndteret sagen rigtig godt.
I Lem Boldklub, hvor mange af byens børn er medlemmer, har formanden Erik Viborg ikke umiddelbart noget bud på, hvordan man som forening kan agere i sådan en sag.
»Vi skal have møde i bestyrelsen onsdag, og da vil vi vende situationen. Men man kan opfordre trænere og ledere til at være opmærksomme på det, hvis der er fremmede, der spotter pigerne på fodboldbanen og i hallen,« siger Erik Viborg, der synes, det er en træls sag, for det er ubehageligt, når en blotter er på spil, og det påvirker alle i så lille en by som Lem.
Også de handlende, og Ole Poulsen, formand for De Aktive Handlende i Lem, er klar i mælet:
»Den blotter skal stoppes så hurtigt som muligt. Det er ubehageligt og utrygt for de piger, der har været udsat for det. De skal kunne gå trygt hjem fra skole, så vi vil være mere opmærksomme,« siger Ole Poulsen, der driver Blomstersmedjen på Bredgade 66.