Tvivl om anholdt i bombesag
Syd- og Sønderjyllands Politi er ikke sikker på, at man har fat i den rigtige gerningsmand i sagen om bombeattrappen på et uddannelsescenter i Vejen.
Syd- og Sønderjyllands Politi er ikke sikker på, at man har fat i den rigtige gerningsmand i sagen om bombeattrappen på et uddannelsescenter i Vejen.
Politiet fik fredag formiddag hurtigt anholdt en yngre mand i sagen om en bombeattrap på erhvervsskolen TUC Syd i Vejen. Men politiet er endnu ikke overbevist om, at det er den rette person, man har fat i, skriver jv.dk.
Den yngre mand kom i politiets søgelys, fordi han tidligere på ugen har truet med at sprænge skolen i luften efter at være blevet bortvist.
- Så vores øjne faldt hurtigt på ham, men der er stadig nogle efterforskningsmæssige ting, vi skal have på plads, lyder det fra vagtchefen hos Syd- og Sønderjyllands Politi.
Han vil derfor heller ikke afvise, at der kommer flere anholdelser i sagen.
Den bombelignende genstand bestående af ledninger og tape blev fredag morgen fundet af skolens pedel. Området blev evakueret og bomberydderne troppede op med rullemarie, men det viste sig altså at være en falsk bombe.