Truede børn på livet og slog betjent

En 30-årig mand fra Nordjylland gik tirsdag aften amok i den lille by Sulsted nord for Aalborg.

Først truede han både naboen og naboens børn med at slå dem ihjel. Omkring klokken 22 var manden så truende, at naboen alarmerede politiet, men da patruljen ankom, gik manden fuldstændig amok og forsøgte at modsætte sig anholdelsen. Han slog blandt andet en betjent i maven.

- Vi måtte bruge peberspray, før vi kunne anholde ham, fortæller vagtchef Poul Badsberg til bt.dk.

Hverken naboen, børnene eller betjenten kom til skade under episoden.

Den 30-årige var påvirket af både spiritus og stoffer og blev taget med på stationen. Han bliver nu sigtet for dødstrusler og for vold mod politiet.

- Nu sidder han i detentionen og venter på, at vi kan få ham afhørt. I løbet af dagen vil juristerne afgøre, om vi har nok til at få ham fremstillet, fortæller vagtchefen og tilføjer, at manden er 'godt kendt' af politiet i forvejen for lignende forhold, og at han også tidligere har været straffet for vold.

Ifølge politiet havde hverken naboen eller børnene gjort noget særlig væsen af sig, som kunne afføde truslerne.

Prøv BT 1 måned for 98 kr + adgang til avisen på mobil og iPad.

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her