Ambulance med udrykning torpederet af personbil

Tre personer overlever voldsom ulykke

ambulancen

Ambulancen blev under udrykningskørsel på Slangerupvejen påkørt frontalt af en personbil. Tre personer kom slemt til skade. (Foto: Allan Andersen, Nordkysten.TV) Se stort billede

En ambulance, der kørte med udrykning, blev frontalt påkørt af en mindre bil over middag fredag. De tre personer, der var involveret i ulykken, overlever alle.

Ulykken skete på Slangerupvejen ved Lynge i Nordsjælland, hvor personbilen kom kørende fra Farum mod Frederikssund, mens ambulancen kom med udrykning i den modsatte retning.

- Under overhaling påkørte den mindre bil ambulancen, der holdt sin vejbane, frontalt, fortæller vagtchef ved Nordsjællands Politi, Michael Gaml, til bt.dk.

En redder, der stod i bårerummet i ambulancen ved påkørslen, patienten - en 82-årig kvinde - og føreren af personbilen kom til skade ved ulykken.

- Kvinden skulle hastes fra Frederikssund Sygehus til traumecentret på Riget, da ulykken indtraf, siger vagtchef Hans Gosvig til bt.dk.

Kvinden blev efter ulykken fløjet med helikopter til Rigshospitalet. 

- Hun har fået et mindre brud på rygsøjlen i forbindelse med ulykken, men uden at det giver men. Og nu er hun er vågen, og hendes tilstand er stabil, fortæller Hans
Gosvig, der er vagtchef ved Nordsjællands Politi, fredag aften. 

Føreren af personbilen, en 52-årig mand, blev efter ulykken kørt med eskorte til Rigshospitalet. Han har pådraget sig et mindre brud på bækken, men også han er fredag aften vågen og stabil.

Ambulance-redderen, en 52-årig mand, blev kørt til Hillerød Sygehus, hvor han blev behandlet for nogle knubs, men han er fredag aften blevet udskrevet igen. 

Politiet fik meldingen 12.47. Oprydningsarbejdet forventes færdigt ved 14-tiden, hvor vejen vil blive åbnet igen.

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: