Richard Ragnvald vandt over Se og Hør

Richard Ragnvald vandt over Se og Hør - 1

Richard Ragnvald skal have 60.000 kr. i erstatning af Se og Hør. Arkivfoto: Ernst van Norde Se stort billede

Chefredaktør og journalist fik bøder for sladderhistorie og skal betale dansktop-sangeren 60.000 kr. i erstatning.

Dansktop-sangeren Richard Ragnvald vandt mandag i Københavns Byret en sag om privatlivets krænkelse mod ugebladet Se og Hør for en sladderhistorie om en udenomsægteskabelig affære. Den koster nu chefredaktør Henrik Qvortrup og en journalist dagbøder og en erstatning til Ragnvald på 60.000 kr.

Med dommen ligger det til, at Se og Hør må yderligere til lommerne. Det kvindelige offer for den opdigtede affære, en zoneterapeut fra Odense, har nemlig også anlagt injuriesag mod bladet.

Dommer Anette Burkø idømte chefredaktør Qvortrup dagbøder på i alt 30.000 kr., mens han og journalisten bag historien om sangeren og zoneterapeuten sammen skal udrede erstatningen samt betale sagsomkostningerne på 14.000 kr.

/ritzau/

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: