Kvinde påkørt flere gange

Rasende mand jagtede sin kone i bil

TIL BT

arkivfoto (Foto: Peter Clausen) Se stort billede

En rasende ægtemand fra Grimstrup ved Esbjerg jagtede sin hustru i bil og påkørte hende flere gange. Manden er nu varetægtsfængslet.

Et familieskænderi i byen Grimstrup ved Esbjerg endte i biljagt og trusler, da en 43-årig mand i pinsen gik amok. Det skriver jv.dk.

Ægtemanden kastede sig ud i skænderi med sin hustru, der til sidst valgte at køre bort i sin bil. Det fandt manden sig ikke i og satte efter hustruen i en anden bil.

Manden påkørte sin hustrus bil under jagten, så bilen skred ud og kom på tværs af vejen. Han påkørte bilen yderligere to gange i siden, inden han holdt inde.

Syd- og Sønderjyllands Politi havde svært ved at komme til bunds i sagen, da hustruen ikke ønskede at fortælle, hvad der var sket. Derfor gik der også flere dage, før manden blev anholdt.

Foruden påkørslen har manden angiveligt også truet kvinden over telefonen samt stukket en kniv i en dekorationshund i hjemmet. Bare for at understrege, at der ikke var tale om tomme trusler.

Manden er varetægtsfængslet frem til den 18. juni.

/ritzau/

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: