Derfor rykkede flere betjente omgående ud til bankens adresse i Langgade, men her var situationen ikke helt som ventet.
- Vi får en melding fra vagtfirmaet om, at der er gået flere alarmgrupper i bygningen, og det er typisk noget, der sker, når der er tale om et indbrud, siger politiets vagtchef Lars Fredensborg.
Da betjentene nåede frem, kunne de dog konstatere, at der hverken var tyve eller røvere til stede i banken. Derimod sad en enkelt 32-årig herre og sov nok så fredeligt i en stol i et baglokale.
- Det viste sig, at han var et postbud, som havde været til en forsinket julefrokost. Han var fuld og kunne ikke finde hjem, og derfor var han gået ind i banken for at sove branderten ud, siger Lars Fredensborg.
Bagdøren stod åben
Han har ikke nogen forklaring på, hvorfor bankpersonalet i Kerteminde ikke mener, at det er nødvendigt at låse banken efter lukketid. Ifølge politiets oplysninger stod bagdøren nemlig ulåst og nærmest indbød den trætte mand til en lille lur.
- Det er ikke så heldigt, men der var ikke noget, der var stjålet. Vi lod være med at tage manden med på politistationen og kørte ham i stedet direkte hjem til hans forældre, siger Lars Fredensborg.
Han fortæller historien næsten uden at grine, og heldigvis får sagen heller ikke andet efterspil end almindelige tømmermænd for postbudet.
- Vi har ikke sigtet ham for noget, siger Lars Fredensborg.
Hvorfor den fulde mand i første omgang valgte at tage i dørhåndtaget til banken, melder historien ikke noget om.



