Men leder stadig efter mor til to

Politiet frygter ikke en forbrydelse

Fosvundet mor til to

Jeanett Rask Thomas forsvandt fredag den 10. februar fra familiens lejlighed på Ægirsgade på Nørrebro i København. (Foto: Privatfoto) Se stort billede

Det er tre dage side, at den 48-årige mor til to Jeanett Rask Thomas forsvandt efter en tur på Strøget fredag eftermiddag.

Hendes mand, Lars Thomas, har efterlyst Jeanett Rask Thomas på Facebook og hos politiet.

Den centrale efterforskningsleder hos Københavns Politi Frank Blem fortæller til bt.dk, at man leder efter Jeanett Rask Thomas, men at man ikke mener, at hun har været udsat for en forbrydelse.

- Ud fra de oplysninger, vi har, tror vi ikke, at der ligger en forbrydelse bag hendes forsvinden. Men jo mere tid, der går, hvor hun ikke er blevet fundet, frygter vi selvfølgelig mere og mere, hvad der er sket, siger Frank Blem uden at ville uddybe, hvad det er for oplysninger, der gør, at politiet ikke frygter en forbrydelse.

LÆS OGSÅ:
 Mor til to er forsvundet på andet døgn

Hjemme har hendes mand og deres to børn på 13 og 18 år forgæves ventet på livstegn siden fredag aften. Her tog Jeanette Rask Thomas en tur ind til Strøget i København fra hjemmet på Nørrebro. Hun havde nogle ærinder og forklarede sin mand, at hun ville spise inde i byen. Siden har de ikke set hende.

Mandag formiddag forklarede Lars Thomas til bt.dk, at han ikke havde hørt livstegn fra Jeanette.

- Lige nu er mit bedste håb, at der er nogen, der har set hende. For jeg har ledt de steder, hvor jeg har troet, at hun kunne være. Nu ved jeg ikke, hvor jeg skulle starte og stoppe med at lede, så det er lidt håbløst, siger han.

Frank Blem fra Københavns Politi fortæller, at efterforskningsarbejdet efter Jeanett Rask Thomas besværliggøres af, at hun ikke havde sit hævekort og mobiltelefon, da hun forsvandt. Derved kan politiet ikke spore disse i deres søgen efter hende.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: