Politiet efterforsker: Hvad lavede Bagger i USA?

Bagmandspolitiet efterforsker hvad Stein Bagger foretog sig i de otte dage, han kørte fra New York til Los Angeles.

Det er ikke kun bagmandspolitiet herhjemme, der er optaget af at efterforske svindelanklagerne mod den bedragerisigtede tidligere direktør for IT Factory Stein Bagger.

Ud over Danmark og Sverige har svindelsagen tråde til Norge og USA, som bagmandspolitiet nu har inddraget i opklaringen. Det skriver Morgenavisen Jyllands-Posten.

Politiinspektør Jesper Friedrichsen, Statsadvokaturen for Særlig Økonomisk Kriminalitet (bagmandspolitiet, red.), oplyser, at kontakten de til amerikanske myndigheder hænger sammen med, at man forsøger at kortlægge, hvad Stein Bagger foretog sig i de otte dage, der gik, fra han efter flugten fra Dubai landede i New York, til han 6. december dukkede op på en politistation i Los Angeles.

Bagmandspolitiet sætter dermed tilsyneladende spørgsmålstegn ved den forklaring, Stein Bagger hidtil er kommet med. Nemlig at han straks efter landingen i New York tog kontakt med til svenskeren Mikael Ljungmann, som lånte ham et kreditkort og en Audi A8, og herefter kørte uafbrudt, til han nåede Los Angeles.

/ritzau/

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: