Politiet dropper anmeldt voldtægt

Engelsk kvindes anmeldelse af såkaldt "drugrape" på Roskilde Festivalen viste sig usand. Kvinden har frivilligt haft sex med en italiener, oplyser politiet.

Der er intet kriminelt foregået i forbindelse med et seksuelt samvær mellem en 24-årig engelsk kvinde og en 27-årig italiener på årets Roskilde Festival, oplyser politiet.

Kvinden havde ellers anmeldt en voldtægt natten til torsdag, hvor hun frygtede at være blevet bedøvet med euforiserende stoffer, fordi hun vågnede op uden trusser og bh og intet kunne huske.

Politiet har efterfølgende fundet frem til en 27-årig italiener, der havde kvindens undertøj i sit telt, hvor hun tilsyneladende selv havde efterladt det efter at have dyrket sex med manden.

Italieneren er løsladt og bliver ikke sigtet for en sexforbrydelse.

/ritzau/

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: