En lang række uopklarede cykeltyverier i Danmark kan være tættere på en opklaring.

Således har den særlige Task Force Indbrud, der blandt andet efterforsker kriminelle netværk af herboende udlændinge og omrejsende kriminelle, anholdt en gruppe på 12 litauiske statsborgere for organiserede cykeltyverier i København.

Politiinspektør Karl Erik Agerbo fra Task Force Indbrud fortæller, hvordan gruppen af anholdte havde sat de omfattende cykeltyverier i system.

- Nogle fra gruppen havde specialiseret sig i at stjæle cyklerne med det rette værktøj. De stjal cyklerne og samlede dem i forskellige depoter blandt andet i Fasanskoven og Vestskoven. Når de havde samlet tilstrækkeligt med cykler, var der andre, der tog over og pakkede cyklerne i biler, hvorefter de kørte dem til Litauen, siger han

Tyvene er primært gået efter cykler, som har kunnet sælges videre for større beløb i Litauen, og cyklerne er blevet taget fra en lang række steder i hovedstaden som S-togsstationer, skoler og arbejdspladser.

Task Force Indbrud begyndte efterforskningen af gruppen for omkring en måned siden, og arbejdet er sket i samarbejde med svensk, lettisk og litauisk politi.

Ifølge politiet sendte gruppen et stort antal stjålne cykler ud af landet hver uge, men det reelle antal har man ikke overblik over endnu.

- Da vi startede efterforskningen, kunne vi konstatere, at de sendte omkring 100 cykler ud om ugen. Men vi aner ikke, hvor lang tid de har været i landet. Men noget tyder på, de har været her i et stykke tid, siger politiinspektøren.

Cykeltyverier er et omfattende problem i Danmark, og især i hovedstaden er problemet stort. Berlingske kunne i foråret fortælle, at hele 71.797 cykler sidste år blev stjålet på landsplan. Af de cykeltyverier, der blev anmeldt i hovedstaden, blev kun omkring en halv promille opklaret.

Men ifølge Karl Erik Agerbo kan de mange anholdelser måske føre til et fald i statistikken.

- Hvis vores formodning, om hvor mange cykler de har stjålet, holder, så vil det helt givetvis kunne ses i statistikerne. Men man kan ikke afvise, at der hurtigt kommer nye til.

Med de 12 anholdelser mener politiet, at man har taget alle gruppens medlemmer. Den ene af de anholdte bliver desuden betegnet som bandens bagmand.

De anholdte er mellem 18 og 25 år gamle, og de skal nu afhøres. Hvis de kendes skyldige, kan de risikere at blive udvist af landet. For politiet venter der desuden et større arbejde med at finde ejermændene til de mange cykler.