Politichefer vil styrke lokalpoliti

Flere politichefer er villige til at rykke rundt på medarbejderne for at styrke den lokale politiindsats.

Flere politifolk skal bruge tiden på lokalt politiarbejde og efterforskning i stedet for at fylde huller i vagtplanen hos det centrale beredskab.

Antallet af de såkaldte sponsorvagter, hvor lokalbetjente flyttes til opgaver centralt i storkredsene, skal ned for at få flere betjente tættere på borgerne. Det mener flere politichefer, Ritzau har talt med.

Tirsdag kunne Berlingske Tidende fortælle, at politidirektørerne i Østjylland og på Fyn vil skære ned på antallet af politifolk.

Rigspolitichef Torsten Hesselbjerg er positivt indstillet over for idéerne fra politikredsene.

- Det er helt rigtigt og naturligt, at de enkelte politikredse tilpasser deres struktur til de særlige forhold, de har lokalt, siger han.

/ritzau/
Annonce
Services
 

Tag nyhederne med på farten

Læs B.T. på mobilen. Få en gratis SMS med et link til B.T. Mobil
Du modtager nu en SMS med link til B.T. Mobil