Fyns Politi har afspærret havnen i Nyborg efter fundet af en bombelignende genstand. Der er ingen fare for offentligheden, lyder det fra indsatslederen.

En større gruppe mennesker har lørdag eftermiddag samlet sig på havnen i Nyborg, hvor en formodet bombe tidligere på dagen blev fundet i havnebassinet af en gruppe dykkere.

Tilskuerne venter på hærens bomberyddere, der er på vej til den fynske havneby for at uskadeliggøre den måske sprængfarlige genstand. Men trods det store opbud udgør bomben ingen risiko for de nysgerrige, understreger den stedlige indsatsleder fra Fyns Politi.

- Vi har spærret området omkring genstanden af, og der er ingen fare for personskade, hvis folk respekterer afspærringen, siger han til TV 2 News.

Den mulige bombe består af en drikkedunk i metal, nogle ledninger samt et digitalt dykkerur. Genstanden blev fundet af lokale dykkere, der lørdag formiddag var i færd med at rense havnebassinet for gammelt metalaffald.

Efter fundet kontaktede dykkerne politiet, som tilkaldte ammunitionsrydderne fra Skive Kaserne. Disse ventes at ankomme til Nyborg omkring klokken 15.30. Politiet tør endnu ikke gisne om, hvornår afspærringen på havnen kan ophæves.

BNB