Rygterne omkring Peter Lundins bryllup har løbet stærkt i den seneste tid i Østjyllands Fængsel ved Horsens, men det var kun ganske få, som kom tæt på, da fængselspræsten Anne Lise Brok foretog vielsen i fængselskirken kl. 13 søndag.
- Min mand så, hvordan den kommende brud kom gående hen til kirken, og det var der også nogle af fængselsbetjentene, som overværede, siger en ung mor fra Østjylland, hvis mand sidder inde med en narkodom, som han har fået i forbindelse med rocker- kriminalitet.
Hun var søndag på besøg hos sin mand i et besøgsrum, der lå lige ved siden af det besøgsrum, hvor Peter Lundin og hans nye unge, mørkhårede kone om eftermiddag og til ud på aftenen fejrede, at de netop var gift.
- Vi havde indtryk af, at det hele foregik meget stille og roligt. Vi kunne ikke høre noget støj eller noget, og vi fik da også at vide af personalet, at det kun var de to, som var sammen i deres besøgslokale efter vielsen, siger rocker-kæresten.
Den unge mørhårede brud, som skulle se almindelig og ganske nydelig ud, var iført mørkt tøj ved vielsen. Den almindelige snak i fængslet går på, at Peter Lundin har kunnet se en fordel i at blive gift, fordi han dermed vil få større chance for at få ledsaget udgang.
Rygterne fortæller, at den unge, nygifte kvinde, der skulle komme fra København, i forvejen skulle have et barn fra et andet forhold. Gætterierne går på, om hun kan have sikret sig et pengebeløb i forbindelse med giftermålet, men på den anden side kan man ikke afvise, at der vitterlig er tale om ægte kærlighed mellem de to nygifte.
B.T. har talt med en kvinde, som selv er blevet gift i fængslet ved Horsens.
- Det var en dejlig romantisk oplevelse. Fængslet gør virkelig meget ud af, og præsten Anne Lise Brok var alle tiders, da vi blev gift, siger hun.
Hun fortæller, at der foruden de tre besøgsrum i fængslet også er nogle besøgslejligheder, hvor man kan få ret til at opholde sig sammen med sin elskede. Det gjorde Peter Lundin og hans nye kone ikke i det pågældende tilfælde, men har man en lang dom – og det må man sige, at Peter Lundin har – så skulle man have ret til et sådant besøg henover en weekend en gang om måneden.
Rockerkæresten fortæller, at man normalt må foretage fem besøg til en indsat fem gange om ugen. Alt det skal man søge om. Normalt varer et besøg en time og tre kvarter, og er besøgsrummet ikke optaget efterfølgende må man fordoble varigheden af besøgsopholdet.
Hun synes det er lidt uhyggeligt at tænke på, at Peter Lundin nu har fået en ny kone.
Fra flere sider oplyses det over for B.T., at Peter Lundin, efter han er kommet til fængslet ved Horsens, har holdt sig meget for sig selv på den særligt sikrede afdeling, som han er indsat i.






















