Københavns Vestegns Politi efterlyser en bil i forbindelse med det skyderi i Ballerup mandag aften, hvor tre mænd blev sårede.

To mænd blev ramt overfladisk og blev begge udskrevet efter end behandling. En 18-årig mand med skudsår i skulderen skal opereres, men meldes uden for livsfare.

Episoden fandt sted omkring klokken 23 mandag aften, da en ældre, rød Opel Astra Stationcar stoppede ved siden af en bil med fem unge mænd i et vejkryds i Ballerup.

De fem mænd var i alderen 16, 17 og 18 og opdagede pludselig to maskerede mænd, som steg ud af den gamle Opel og skød mod dem på Linde Allé i Ballerup. Udover de to gerningsmand var der en tredje mand, som kørte bilen.

Nu efterlyser politiet en larmende, ældre, rød Opel Astra Stationcar med de tre gerningsmænd.

- Vi efterforsker sagen som forsøg på manddrab og er interesseret i oplysninger om den gamle røde, støjende Opel Astra stationcar. Vi søger også vidner, som har set noget før, under og efter skudepisoden, som skete cirka kl. 22.45 på Linde Allé, siger vicepolitiinspektør Carsten Jansson.

Efterforskningen har endnu ikke kastet lys over motivet til skyderiet, men indtil videre tyder intet på banderelationer, oplyser vicepolitiinspektøren.

Efterfølgende blev de to uskadte mænd i den lyseblå Chevrolet Lacetti kortvarigt anholdt. Desuden er en mistænkt anholdt i København, men også han ventes løsladt inden længe.