Jan Fog mente, at den tidligere ansatte havde snydt ham for 2,5 mio kr. ved at have startet sin egen ejendomsmæglerforretning efter 15 års ansættelse hos den landskendte tv-ejendomsmægler. Retten mente dog kun, at Jan Fog har krav på 100.000 kr.
Jan Fog: Jeg er blevet snydtI sommeren 2010 startede Kristian Lützau nemlig sin egen liebhaverforretning i Klampenborg efter at have sagt op hos Jan Fog fra den ene dag til den anden.
Ifølge Jan Fog var syv-otte af de 14 store huse, som den nye konkurrent havde til salg, ejendomme som kort forinden havde været til salg hos Fog selv. Desuden havde den nye konkurrent også lokket Jan Fogs sekretær gennem seks år med over i den nye mæglerforretning.
- Jeg har endnu ikke selv haft tid til at læse den tilkendegivelse fra retten, der nu er kommet. Men som jeg har forstået min advokat, får jeg kun delvis ret, siger en lidt skuffet Jan Fog.
- Retten giver mig ret i, at han ikke må bruge mit navn i sin egen markedsføring, og dermed har optrådt illoyalt. Men i forhold til de ejendomssager, som jeg påstår han har taget med, mener retten, at jeg skulle have sikret mig bedre, fortæller Jan Fog.
LÆS OGSÅ:Ubehageligt at arbejde under Jan Fog
- Selvfølgelig er jeg umiddelbart skuffet ved at høre, at vores påstand ikke er blevet fulgt på de punkter, som i min verden selvfølgelig er meget væsentlige, siger Jan Fog til bt.dk.
I rettens tilkendegivelse fastslås det bl.a., at Kristian Lützau har handlet illoyalt ved at slette alle arbejdsrelaterede mails fra sin arbejdscomputer og ved at sende beskeder til Jans Fogs kunders sms-adresser den dag, han sagde op.
Desuden har den nye konkurrent overtrådt varemærkeloven og markedsføringsloven, og handlet ansvarspådragende ved at bruge Jan Fogs navn med det formål at fremme opstart af egen mæglervirksomhed.
- Sagen er ikke ført for pengenes skyld, men det er klart, at en erstatning og godtgørelse på kr. 100.000 er så lavt, at det efter min opfattelse sender et kedeligt signal om, at man nærmest omkostningsfrit kan rydde sin arbejdscomputer ved at slette alle arbejdsmails, slette alle spor og så nyde godt af, at arbejdsgiveren afskæres fra væsentligt bevismateriale.
- Min advokat har derfor i dag bedt om en dom, herunder for at vurdere det samlede grundlag for rettens tilkendegivelse, tilføjer Jan Fog.
Modparten Kristian Lützau ønsker ikke at udtale sig til bt.dk, men henviser til advokat Robin Philip, der siger:
- Samlet set er vi godt tilfredse med rettens afgørelse, der nok tilkender Jan Fog 100.000 kr., men til gengæld giver Kristian Lützau 122.000 kr. for manglende feriepenge og fordi ansættelsesbeviset hos Jan Fog ikke fulgte de gældende regler, siger advokaten til bt.dk.






















