Kærestepar bundet og stenet

Kærestepar bundet og stenet - 1

Et paktistansk kærestepar blev bundet og derefter stenet til døde af kvindens slægtninge. Se stort billede

Først blev de bundet til et træ. Derefter blev kæresteparret stenet til døde af deres rasende slægtninge i en landsby i Pakistan.

De dræbte var begge voksne mennesker i fyrrene, men noget tyder på, at kvindens slægtninge ikke mente de var helt gamle nok til selv at bestemme, hvem de ville være sammen med.

- Det her er et klart tilfælde af æresdrab, og vi har arresteret to af kvindens brødre, sagde politichef Zafar Bokhari.

Han tilføjede, ifølge vg.no, at flere slægtninger hjalp til med at planlægge forbrydelsen.

Det voldsomme æresdrab fandt sted sidste søndag, men kom først i offentlig-hedens søgelys tirsdag. Omkring 4000 mennesker er i løbet af de seneste år blevet ofre for æresdrab i landsbyer rundt i Pakistan. Størstedelen af de dræbte er kvinder.

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Sundhed
Se om dine p-piller hører til de farligste

Se om dine p-piller hører til de farligste

26/07 15 kr
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: