Lige nu kæmper brandvæsenet med at få kontrol over en stor brand, der hærger Odsherred-Hallen i Vig
Det oplyser kommunikationsmedarbejder hos Midt- og Vestsjællands Politi, Simon Schwane, til bt.dk.
- Vi fik anmeldelsen om branden på Ravnsbjergvej 25 kl. 14.42, og hvad jeg ved på nuværende tidspunkt er, at hele hallen er overtændt og står i flammer.
Brandvæsenet har også anmodet om forstærkning fra brandstationerne i naboområdet for at få bugt med de store flammer. Der er således ekstra lifte/stiger og tankvogne på stedet.
Midt- og Vestsjællands Politi oplyser, at der ikke er meldinger om personer, der er fanget i flammerne. Der er ligeledes ingen meldinger om alvorlig personskade som følge af branden.
- Lige nu kæmper brandvæsenet med at få slukket ilden, og det er på nuværende tidspunkt ikke til at sige, hvor lang tid slukningsarbejdet vil tage, siger Simon Schwane fra Midt- og Vestsjællands Politi.
Årsagen til branden er endnu ukendt, og det vil efter alt at dømme tage dage, før politiet har klarhed over årsagen.
bt.dk følger sagen....
Har du billeder af branden? Så send dem til 1929@bt.dk



