Giftdrab opklares sjældent

Der begås omkring 12 giftdrab i Danmark hvert år, men det er yderst sjældent, at de opdages. Det siger Danmarks førende ekspert i giftdrab.

Det hører til sjældenhederne, at giftmordere kommer for retten og dømmes. I langt de fleste tilfælde afsløres forbryderne aldrig, siger pensioneret chefretskemiker fra Retsmedicinsk Institut i København, dr.pharm. Bent Kæmpe.

Gennem 45 år har han medvirket til at opklare stort set alle danske giftmord. Det seneste fandt sted i 1995, hvor læge Elisabeth Wæver i jalousi dræbte sin elskers kone og hendes to drenge ved at antænde ild i familiens hus i Rønne på Bornholm. Den ene dreng døde af kulilteforgiftning, og forbrydelsen blev registreret som giftmord. Siden er ingen ifølge Bent Kæmpe dømt for den type forbrydelse i Danmark.

Tidligere førte metoden til langt flere domfældelser, fordi gifte som bladan, kulilte og barbitursyre efterlod tydelige spor på ofrene. Fra 1946 til 1970 afslørede politiet, at 22 procent af alle drab i Danmark blev begået med gift. Fra 1991 til 97 faldt det til tre procent. Men det betyder ikke, at antallet er faldet.

- Jeg mener fortsat, at omkring hver femte drab i Danmark begås med gift. Det svarer til omkring 12 årligt, siger Bent Kæmpe.

Når drabene kun sjældent opdages, skyldes det, at morfin og medicin er blevet de mest udbredte metoder, og de efterlader sig sjældent spor.

Ifølge Bent Kæmpe er det ofte seriemordere, der står bag giftdrab.

- De opdager, at deres første forbrydelse ikke opdages, og det kan få dem til at fortsætte. Derfor er det så vigtigt, at man får dem stoppet, siger han.

/ritzau/

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: