Forældre undrer sig: Hvorfor bliver Præstø-lærer ikke tiltalt

Den lærer der overlevede den tragiske ulykke på Præstø Fjord i februar 2011, bliver ikke tiltalt.

Det står i en skrivelse som forældrene til de 13 elever på Lundby Efterskole modtog i sidste uge.

"Efterforskningen er stoppet i forhold til Rikke Jensen. Der er ikke nogen formodning om, at hun har begået noget strafbart. Der er lagt vægt på, at hun har fulgt den normale procedure for skolen, Efter det oplyste havde hun fuld tillid til Michael Jørgensens faglige søkundskaber, skriver anklagemyndigheden blandt andet til forældrene.

Den Michael Jørgensen der omtales, var friluftslærer på skolen, og kom med i stedet for en anden lærer, der blev syg den dag, hvor eleverne skulle ud på fjorden for at træne dragebådssejlads.

Under ulykken halvanden kilometer ude i den iskolde fjord, druknede han efter at have forsøgt at dirigere eleverne ind mod land.

Kort forinden havde han råbt: 'Det er alvor. Vi kan dø!'. 

Den anden ansvarlige voksne, idrætslæreren, reddede en elev fra druknedøden, men var senere tæt på selv at drukne, hvorefter hun blev reddet af en elev, fremgår det af Søfartsstyrelsens rapport.

Og nu har anklagemyndigheden besluttet ikke at rejse tiltale overfor den overlevende lærer, der var med til at træffe den fatale beslutning om at sejle ud den dag, hvor det blæste kraftigt, og vandet var så koldt, at der stadig var tykke isflager på Præstø Fjord.

Det undrer forældrene til Malene Thomsen, en af de syv elever, der rent faktisk var klinisk død, da hun blev reddet ind på land. Og som kun overlevede på grund af lægernes nye teknikker omkring stærkt nedkølede patienter.

- Det undrer mig, at Rikke Jensen går helt fri. Hun var trods alt én af de to voksne ansvarlige, siger Malenes far, Steen Thomsen til BT.

Også Malenes mor, Lisbeth Kristensen ville gerne have Rikke Jensen rolle klarlagt:

- Jeg er nok lidt skuffet over, at det kun er forstanderen Truels Truelsen, der er tiltalt. Lærerne havde trods alt det direkte ansvar for sikkerheden for vores børn. 

- Det har hele tiden været meget mystisk med Rikkes rolle. Man har aldrig hørt noget fra hende, siger Lisbeth Kristensen, der ikke synes efterskolen har levet op til deres ansvar.

- Jeg er i det hele taget skuffet og vred over den måde, de har håndteret sagen på. Som forældre har det tit undret mig, at de har været så lang tid om at erkende deres ansvar, og jeg synes slet ikke, de har spillet med åbne kort overfor os, siger Lisbeth Kristensen til BT.

Hendes datter, Malene Thomsen, går i dag i niende klasse på en folkeskole, efter hun har gennemgået et længere genoptræningsforløb.

- Hun tager niende klasse om, og har det efter omstændighederne godt. Hun har ingen problemer med motorikken, men har stadig problemer med at koncentrere sig, og hun bliver hurtigt træt, siger Malenes far, Steen Thomsen. 
 
Flere af eleverne kæmper i dag stadig med fysiske og psykiske traumer blandt andet som følge af de hjerneskader, de pådrog sig under ulykken.

Skolens forstander Truels Truelsen, er tiltalt for uagtsomt manddrab, for at være medvirkende til grov legemsbeskadigelse samt også "for forvoldelse af søulykke og sejlads i strid med godt sømandskab samt undladelse af at sikre, at menneskeliv på søen er betryggende sikret", som der står i anklagemyndighedens pressemeddelelse udsendt mandag morgen.

Viceforstander Lars Schou Jensen meddeler BT, at ingen fra efterskolen vil udtale sig.

- Og Rikke Jensen vil heller ikke sige noget, sagde viceforstanderen, før han afbrød forbindelsen. 

Læs også:

Prøv BT 1 måned for 98 kr + adgang til avisen på mobil og iPad.

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her