Københavns Politi efterlyste lørdag aften en kvinde, der tidligere på dagen var involveret i et færdselsuheld. Kvinden ramte en 8-årig, hvorefter hun forsvandt fra stedet. Hun har nu meldt sig selv, skriver politiet på Twitter.

Kvinden ramte i forbindelse med færdselsuheldet en 8-årig dreng, der pådrog sig mindre skader. Efterfølgende kørte kvinden fra stedet.

»Der er nogle børn, som løber og leger, og det er så en 8-årig dreng i den gruppe af børn, som hun rammer. De fleste af vores vidner er de børn, så vi vil meget gerne tale med kvinden selv,« fortalte vagtchefen hos Københavns Politi til B.T.

»Drengen fik mindre skader, så der er hverken tale om invaliderende ellers livstruende skader,« lød det videre fra vagtchefen.

Sent lørdag aften kunne Københavns Politi gå på Twitter og skrive, at den kvindelige billist havde meldt sig selv.