Flere fans reagerede voldsomt, da Brøndby søndag fik tæv af AGF. Fire fans gik løs på vagter og blev anholdt.
Den var en dyr tur for Brøndby at besøge smilets by i Aarhus søndag aften. 3-1 tabte klubben til AGF, og det huede bestemte ikke Brøndbys fans, hvoraf flere løb på banen. Men da vagterne forsøgte at få dem til at kølne af, blev de mødt med slag.
Det fortæller politikommissær Per Bennekow fra Østjyllands Politi.
- Vi har anholdt fire Brøndby-fans efter kampen. De løb ud på banen, og da vagterne ville stoppe dem, blev de overfaldet, forklarer Per Bennekow.
To af dem blev anholdt for vold mod vagterne, mens de to andre blev anholdt efter det, der hedder 'politilovens bestemmelser'.
- De to blev anholdt for vold, fordi der blev uddelt slag mod vagterne. Mens de to andre blev anholdt på grund af deres adfærd, forklarer politikommissæren.
Der er tale om i hvert fald tre helt unge mænd - to af de anholdte er 15 år, den tredje er 19, mens alderen på den fjerde er ukendt.
- Ellers forløb det stille og roligt omkring kampen, og vi havde alt under kontrol, siger Per Bennekow.



