Fanger flygtet fra arrest - slog og truede betjent med kniv

To fanger stak kl. 17.26 tirsdag aften af fra arresthuset i Kolding efter en 'voldsom og udspekuleret' fangeflugt

Det oplyser Fængselsforbundets formand, Kim Østerbye, til bt.dk.

De to fanger havde angiveligt ringet efter en betjent via en kaldefunktion. Da betjenten tropper op foran cellen, overfalder de to fanger, som delte cellen, ham. 

- De springer på ham og truer ham med en genstand - enten en kniv eller en anden spids genstand. De holder ham fast og holder genstanden op foran hans hals. Så tager de hans fængselsnøgler og overfaldsalarm fra ham og slæber ham ind i køkkenet, hvor de låser ham inde, siger Kim Østerbye til bt.dk.

Bagefter flygter de to fanger ad bagdøren.

- Vi formoder, at de har undersøgt flugtmuligheden nøje, siden de vidste, at de kunne komme den vej. Der er under alle omstændigheder tale om en voldsom og udspekuleret flugt, siger Kim Østerbye.

De andre ansatte i arresthuset hørte fængselsbetjenten banke voldsomt på køkkendøren og slog derefter alarm.

Fængselsbetjenten blev efter overfaldet kørt på hospitalet med halvkrave og ilt.

Vagtchefen hos Sydøstjyllands Politi, Hans Hoffensetz, fortæller her til aften, at der er tale om en britisk og en dansk statsborger, der begge afsoner for narkokriminalitet. Betjenten har påført sig forskellige skrammer i hovedbunden, som han er blevet behandlet for. Samtidig er han blevet truet med en kniv under flugtforsøget, fortæller Hoffensetz til bt.dk.

- Vi betragter sagen med stor alvor, og gør naturligvis alt for at finde dem. Men lige nu er de som sunket i jorden. Vi ved ikke, om de er alene om flugten, eller der har været nogle udenfor fængslet, der har ventet på dem, siger han og tilføjer, at de ikke anser de undvegne fanger som farlige, men...

- Det er klart, at når man har et så udtalt ønske om at slikke af, som de to har haft, så er det svært at sige, hvad de kan finde på, hvis de kommer i en situation, hvor de føler sig presset.

Vagtchefen opfordre alle, der mener, at de måtte have set de to udvegne fanger, eller som på anden måde kan bidrage med oplysninger om, hvor de er, til at kontakte politiet på telefon 114.
 
Efter at have været til behandling for de skader, han pådrog sig i forbindelse med overfaldet, har fængselsbetjenten her til aften igen forladt skadestuen.

bt.dk følger sagen...


Få BT i 3 mdr. for 199 kr./md. Samlet pris 597 kr. – spar 752 kr.!

FÅ ET GODT TILBUD - tilmeld dig BT SHOP og spar 50% på oplevelser, rejser og meget mere.