31-årig likvideret på åben gade

Ekskæreste jages i drabssag

31-årig likvideret

Den 33-årige Kenneth Helbæk Kristensen blev skudt på klos hold med et oversavet jagtgevær foran sit hjem på Engtoftevej i Dianalund. (Foto: Claus Bech Andersen) Se stort billede

Politiet mener, at den 31-årige mand, der blev skudt på klos hold i Dianalund ved Sorø søndag aften, blev dræbt af sin ekskæreste og hendes nye kæreste.

 Det var formentlig en cocktail af forskellige motiver, der søndag aften udløste skuddrabet på en 31-årig dansker i Dianalund ved Sorø, skriver Ritzau.

- Det er tilsyneladende en blanding af jalousi, brud på nogle æreskodekser og noget gæld, der har motiveret drabet, siger efterforskningsleder Johannes Skree Lassen fra Sydsjællands - og Lolland Falsters Politi til Ritzau og fortsætter:

- Vi formoder, at de tre personer i bilen var den dræbtes ekskæreste og hendes nye kæreste, der nok trykkede på aftrækkeren. Den tredje person har vi ikke identificeret, men alle tre er omtrent jævnaldrende med den dræbte.

Skudt med haglgevær
Offeret blev skudt to gange med et jagtgevær på gaden foran sit hjem i Dianalund. Han blev ramt i brystet og i hovedet og er formentlig død på stedet. Der var flere vidner til drabet, der skete kort før kl. 21 søndag aften. 

Alligevel kørte gerningsmanden offeret over med sin bil, da han umiddelbart efter det bestialske drab flygtede fra gerningsstedet i en hvid Toyota Corolla årgang 1994 med registreringsnummeret ZU 41 34 sammen med to andre personer, hvoraf politiet altså formoder, at den ene er offerets ekskæreste,

Politiet opfordrer de tre personer i bilen til at melde sig selv.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: