Danskere anholdt og udvist i Norge

Ni danske aktivister fra Globale Rødder blev i går morges anholdt og tilbageholdt af norsk politi forud for aftenens demonstration mod Verdensbanken. Syv blev senere i går udvist af Norge.

Norsk politi frygtede, at de danske demonstranter ville deltage særdeles aktivt i de uroligheder, norsk politi ved redaktionens slutning fortsat frygtede ville opstå under aftenens autonome fest, der følger i kølvandet på den mere folkelige demonstration mod Verdensbanken.

»De er blevet anholdt, fordi vi ikke vil have elementer ind i landet, som kan skabe uroligheder. De ni er dømt for volds-, berigelses-, og narkokriminalitet, og derfor vil vi forsøge at få dem udvist,« fortalte informationsmedarbejder i Oslo Politi, Bjørn Hansen.

Danskerne blev stoppet på en rasteplads ved Follo kort efter grænsen mellem Sverige og Norge. Omkring 40 aktivister blev tilbageholdt i tre kvarter, mens norsk politi tjekkede deres pas.

Herefter blev ti - foruden danskerne også en svensker - aktivister pillet ud af bussen og overført til arresten i Oslo, mens politi og udlændingedirektoratet i løbet af eftermiddagen vurderede, om der var grundlag for at udvise dem fra Norge, eller om de skulle have lov til at blive og demonstrere mod Verdensbanken.

Kort før demonstrationsstarten kl. 18 afgjorde udlændingedirektoratet, at to at de anholdte danskere skulle sættes på fri fod, mens de resterende syv danskere blev udvist af Norge.

Forud for mødet har norsk politi intensiveret grænsekontrollen, og har - trods manglende medlemsskab af EU - fået lov til at benytte sig af Schengenlandenes informationer, når de kontrollerer de tilrejsende. Det vil i praksis gøre det svært for tilrejsende, der blev anholdt i Göteborg sidste år, at komme ind til demonstrationerne i Norge.

Søndag blev en bus med 27 danskere fra Attac-bevægelsen tilbageholdt på grænsen mellem Sverige og Norge. Her fik alle rejsende dog lov til at fortsætte mod den norske hovedstad.

Både i det norske autonome »Blitz-miljø« og hos Globale Rødder vakte anholdelsen af danskerne harme. Ifølge Anders Pedersen fra Globale Rødder er der tale om »ren chikane« fra politiet.

Norsk politi afviser dog påstanden om chikane. Ifølge sektionschef i Politidirektoratet Oddbjørn Melhus er alle de anholdte kendinge af politiet i forbindelse med demonstrationer.

Trods frygten for en gentagelse af optøjerne i Göteborg, var Oslo i går langt fra den »undtagelsetilstand«, som norske medier havde forudset ville opstå.

For ikke at provokere demonstranterne har Oslos Politi holdt sig meget tilbagetrukket. Og indtil sidst på dagen patruljerede politiet stort set ikke uniformeret i Oslo indre by.

Heller ikke under dagens første og største demonstration, der begyndte kl. 18, var der meget politi at se. Blot fire beredne betjente dannede fortrop for de mere end 10.000 demonstranter, der ganske fredeligt bevægede sig i en kilometerlang kø gennem Oslos snævre gader. De krævede u-landenes gæld til de industrialiserede lande slettet.

 

Lige nu på B.T. PLUS

Elektronik

Lær at mestre dit kamera

15/01 19 kr
Elektronik

Find en stærk bærbar til film og spil

07/02 15 kr
Mad og vin

Druen med de mange ansigter

11/02 5 kr
Mad

Danske dagligvarer er Europas dyreste

06/02
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: