En 69-årig dansk mand mistede natten til tirsdag livet i Malaga, da en mur kollapsede ned over hans campingvogn, hvor han lå og sov. Det skriver lokalavisen Sur ifølge det dansk/spanske nyhedssite Spanien i Dag.
Udenrigsministeriet bekræfter onsdag eftermiddag over for BT, at en dansk statsborger er afgået ved døden i Spanien. Udenrigsministeriets Borgerservice kan ikke udtale sig yderligere, da de har tavshedspligt i personsager.
Ulykken skete omkring klokken et natten til tirsdag i den lille bjergby Cómpeta i den nordøstlige del af Malaga-provinsen. Her væltede en én meter høj mur ned over danskerens campingvogn, der holdt parkeret i et område kendt som Paco de Corca.
Ifølge lokalavisen Sur væltede muren på grund af de store mængder regn, der var faldet aftenen forinden.
Ifølge Spanien i Dag kan danskeren have parkeret sin campingvogn ulovligt. Der er nemlig ingen campingpladser i byen, hvor den 69-årige mand havde valgt at stille sin campingvogn.
Det også være årsagen til, at danskeren valgte at parkere tæt på muren, fordi den derved var sværere at se fra vejen.
Der er dog stadig meget mystik om sagen. Spanien i Dag har talt med Tine Mathiesen, der arbejder for ejendomsmæglerfirmaet Country Properties i byen Cómpeta.
Hun kendte ikke den danske mand og har ikke set campingvognen, selvom hun kører meget rundt i området hver eneste dag, fortæller hun.
Kender du noget til ulykken, så kontakt gerne BT på 1929@bt.dk