Dansker fundet druknet i svensk havn

Svensk Politi har efter alt at dømme fundet liget af den 69-årige dansker Claus Hvidt, der har været savnet siden 1. juli.

Politiet mangler stadig at foretage den endelige identifikation, men ifølge Lokalavisen.dk er der efter alt sansynlighed tale om Claus Hvidt, da hans kørekort blev fundet sammen med den druknede.

Politiet er tilmed så sikre på, at der er tale om Claus Hvidt, at de har underrettet de pårørende.

Den 69-årige Claud Hvidt forlod sit hjem i Charlottenlund 1. juli i nedtrykt sindstilstand. Han kørte herefter til Helsingør, hvor man fandt hans sorte VW Polo efterladt på færgelejet.

Siden da har politiet gransket videoovervågning fra færgen:

- Vi har video af, at han er gået ombord på færgen, men videoen viser ikke, at han er gået i land i Sverige. Vi kan ikke se på optagelserne, at han er sprunget i vandet, men i Helsingborg har man nu fundet liget af en mand med papirer, som fortæller, at han er Claus Hvidt, fortæller vicepolitikommisær Finn Duris fra Nordsjællands Politi til Lokalavisen.dk.

Claus Hvidt har ifølge politiet været deprimeret, siden han mistede sin kone for et par år siden.

Få BT i 3 mdr. for 199 kr./md. Samlet pris 597 kr. – spar 752 kr.!

Gode tilbud på rejser, underholdning, vin og meget mere!
Tilmeld dig BT SHOPs nyhedsbrev. Klik her