Der er fortsat strid om, hvorvidt det var planen, at den vordende brudgom Glenn Mensel selv skulle styre det fly, som han og piloten i lørdags forulykkede med under en polterabend.

Gommens storebror Michael Jensen, der var med på den fatale polterabend, siger nej, men i en pressemeddelelse skriver træningsleder Michael Blichfeldt, at Glenn Mensel modtog en prøvelektion, hvor han selv fik lov til at styre flyet ved 'enkle og basale manøvrer'.


Ikke desto mindre står det nu klart, at flyveskolen Climb2 under alle omstændigheder lokkede med ulovlige stunts i deres reklamer.

”Du vil få mulighed for at prøve de klassiske kunstflyvningsmanøvrer som loop, rul og Immelmann og mange flere. Du vil sent glemme, hvordan Danmark ser ud fra luften, mens du vender på hovedet i et loop.”

Sådan står der på Climb2’s hjemmeside under ’Prøvelektion’. Men det er ikke lovligt, slår Trafikstyrelsen fast.

- Når man må lave loop i en prøvelektion er det i strid med reglerne. Eller også er det markedsføring, der er gået langt over stregen, siger kommunikationschef i Trafikstyrelsen, Thorbjørn Ankcer.

Som B.T. mandag kunne afsløre, har flere TV2-stjerner under optagelserne til et nyt program på TV2 Zulu udført alverdens stunts i en prøvelektion.

- Vi styrede det hele simpelthen. Han (piloten, red.) lettede og landede for os, og så overtog vi selv styringen og lavede alt: Loops, vendte den i vilde sving og så videre. Der var to fly, der fløj samtidig. Den var skæv i luften, og vi blev kastet rundt. Vi lavede loop og fløj rundt i kredse. Der var knald på, har håndboldspiller ’Lille’ Lars Rasmussen fortalt til B.T.

Men dette var altså også ulovligt ifølge Thorbjørn Ankcer, der gætter på, at en stigende efterspørgsel kan friste udbydere af flyvetimer til at gå over stregen.

Hos Aarhus Flight Academy, der er en af Danmarks ældste og største flyveskoler rettet mod private, har man også mærket efterspørgslen på de vilde stunts i luften.

- Det er noget, vi har diskuteret meget. Men i vores verden hænger loops ikke sammen med en prøvelektion. Vi har fået forespørgsler på det, men vi har takket nej. Hvis der er tale om en prøvelektion, er stunts kun noget, vi tilbyder folk med certifikat, siger instruktør Thomas Eriksen, der lægger vægt på, at formålet med en prøvelektion er, at give eleven en fornemmelse af at styre et fly.

- Man kan ikke som udefrakommende få en fornemmelse for, hvordan det er at flyve en maskine ved at vende på hovedet. Man lærer heller ikke at køre bil i en Formel 1-bil. I min verden lyder det som om, at Climb2 har tolket reglerne en lille smule kreativt, siger han.