Drama før kampen

Brøndbyfans anholdt i Aalborg

Brøndby-fans anholdt i Aalborg

35-40 Brøndbyfans er blevet anholdt i Aalborg forud for søndagens SAS-liga kamp mellem AaB og Brøndby IF. (Foto: Martin Sonne-Schmidt ) Se stort billede

35-40 Brøndbyfans er blevet anholdt i Aalborg forud for søndagens SAS-liga kamp mellem AaB og Brøndby IF.

Det er ikke kun på fodboldbanen, de kæmper. 35-40 Brøndbyfans er netop blevet anholdt i Aalborg forud for søndagens SAS-liga kamp mellem AaB og Brøndby IF, oplyser Nordjyllands Politi.

Knap var de mange Brøndby-tilhængere ankommet med 16.10-toget før et masseslagsmål mellem de to fodboldholds supportere brød ud foran banegården i Aalborg

Ifølge vicepolitiinspektør Ole Schmidt søgte Brøndbys fans direkte mod et værtshus, hvor AaB's fans holder til, for at dele lussinger ud.

- Det var Brøndbys fans, som i den grad var fremme i skoene, og derfor har det været nødvendigt at tage dem ud af cirkulation, siger Ole Schmidt.

/ritzau/

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: