Politiet i Nordjylland havde her til eftermiddag en både ubehagelig og uventet oplevelse. Flere betjente bliver overfaldet af en ældre dame og hendes fulde mand på Købemagergade i Løgstør.
- Det startede med en simpel påtale. Vi havde ikke forestillet os, at det ville udvikle sig, som det gjorde, siger vagtchef hos Nordjyllands Politi, der er lettere chokeret over oplevelsen.
En knallert uden lys
- En politibetjent på motorcykel ser en knallert, der kører uden lys. Han stopper knallerten for at påpege det manglende lys, og så bliver kvinden på knallerten meget aggressiv, siger vagtchefen til bt.dk.
Det bliver straks værre, da kvindens 57-årige ægtemand dukker op.
- Pludselig kommer en ældre mand løbende, og han er endnu mere ophidset. Han slår ud efter betjenten, som han dog ikke rammer, men alligevel får slået omkuld, siger vagtchefen, der tilføjer, at manden nu er sigtet for 'vold mod tjenestemand'.
Nedlægges med peberspray
Manden løber hurtigt sin vej, og motorcyklisten må kalde på forstærkninger. Han bliver dog ikke videre skadet, men får nogle skader på sin hjelm. Da patruljen når frem er manden forsvundet, men mens de stadig opholder sig ved gerningsstedet, dukker han pludselig op igen.
- Så kommer han tilbage, og er stadig meget aggressiv. Han modsætter sig en anholdelse, bider en kvindelig betjent, og vi må nedlægge ham med peberspray, fortæller vagtchefen, og dermed bliver manden klokken 16.40 sigtet for endnu en overtrædelse af paragraffen, der forbyder 'vold mod tjenestemand'.
Nu ligger manden i detentionen, hvor han sover sin rus ud. Politiet kender til manden, men ikke i forbindelse med noget kriminelt. I morgen skal han fremstilles i dommervagten med to overtrædelser af 'vold mod tjenestemand' og en enkelt for at modsætte sig en anholdelse.






















