Men nu dropper TV2 Fønsby som ridelærer. Ifølge bt.dk's oplysninger, så skyldes det, at produktionsholdet allerede i fredags foretog et sikkerhedstjek af området i Arizona og vurderede, at det ville være for farligt for den gravide Fønsby at skulle styre heste i området.
De største problemer skyldes ifølge TV2, at området var meget klipperigt, og at der var ekstremt mange farlige dyr. Derfor ville man ikke lade en gravid Fønsby stå med ansvar for heste, der kunne risikere at gå amok.
Anni Fønsby skal derfor ikke undervise 12 kendisser, men TV2 er i gang med at finde en ny, for hele holdet er allerede i USA.
Anni Fønsby havde i øvrigt fået lov til at rejse ind i USA på et specielt visum, så det er ikke pga. rufferi-sagen, at hun ikke skal være med.




















