"Kongen af cremen" topper bestsellerlisten

Ole Henriksen stryger til tops

olehenriksen

Ole Henriksen - lige noget for bogelskere (Foto: Mikkel Møller Jørgensen) Se stort billede

Ole Henriksen er "creme de la creme" - også for danske bogelskere. Næppe var bogen om ham udkommet, før den røg til tops på hitlisterne. Titlen på bogen er "Et ærligt liv", og den bygger på den succesfulde dansk-amerikaners beretninger til B.T. tidligere hof-medarbejder Karin Heurlin.

Bogen, der har fået gode anmeldelser, beskriver, hvordan det hele startede i det fattige arbejderhjem i Nibe tilbage i 50erne og frem til brylluppet med hans  Laurence i 2008 i Californien.

Der er tale om den amerikanske drøm ganget med ti, om hvordan han blev om ikke skønhedsdronning så "kongen af cremen". Der er glamour, romantik, intriger og kulørte  Hollywoodhistorier.

På Bog & Ides top 10-liste over biografier er der to nye bøger, som er røget helt til tops.

Foruden bogen  om Ole Henriksen, er en ny bog om Dirch Passer er også gået rent ind hos bogpublikummet.
Det er Ole Sønnichsen, der har skrevet bogen om Dirch Passer, som ligger nummer to på hitlisten og b l.a. har skubbet TV-værten Puk Elgaards bog om 100-årige Ellen ned på en 3.plads.

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: