Kim Larsen gør op med sundhedsbølgen

Øl giver livskvalitet - Fitness gør os syge

FITNESS GØR FOLK SYGE - 1

Kim Larsen er ikke just begejstret for at blive kaldt 'gavflaben'. - Forfærdeligt, at jeg skal leve med det udtryk, siger han. (Foto: Jeppe Bøje Nielsen) Se stort billede

Forrige knap1|2|3|4Næse knap

- Jeg sagde til ham, at øl giver mig livsglæde, livskvalitet, ha-ha.

Bemærkningen falder til sidst. Kim Larsen snakker med ejeren af et af sine foretrukne københavnske vandhuller. På det tidspunkt hvor interviewet egentlig er slut. B.T. har mødt Kim Larsen. Og stillet det naturlige spørgsmål. Nu har han kæmpet for rygernes ret til at ryge i offentligheden. For den tørstiges ret til at slukke tørsten. Men hvad siger hans læge?

Børnene, børnene, børnene

- Så siger jeg, at mit heldbred er en privat sag. Det kommer ikke andre mennesker ved. Slet ikke i et land med to mio. biler. Tænk på al den udstødningsgas, man får i låget, når man går på gaden. I vore dage er det meget 'tænk på børnene, børnene, børnene'. Eller det mener folk i hvert fald, indtil de propper deres børn ind i institutionerne, fordi de har travlt med at realisere sig selv. Så siger jeg:
'tænk på børnene og al den bilos, de indånder'.

Det vrantne lune

Så kender vi Larsen igen. I går bragte B.T. første del af interviewet med Kim Larsen i et sjældent følsomt øjeblik. I dag er han tilbage i det vanlige vrantne lune. Dét der har gjort ham til danskernes foretrukne analoge mand i en digital verden. Dét - plus musikken selvfølgelig.

- Folk siger 'gavflaben'. Forfærdeligt, at man skal leve med det. Det værste var nu 'Lune Larsen', specielt dengang de lavede en trykfejl, så det blev til 'Lone Larsen'. Der blev jeg trist. 'Lunefulde Larsen' passer mig meget bedre.

Danskerne kan godt lide Larsen, men kan du lide danskerne? Man kan komme i tvivl.

- Inderst inde, ja. Det er jo det folk, jeg er rundet af. Vi har sproget til fælles. Og mentaliteten. Men som man siger, den man elsker, tugter man. Jeg skælder danskerne ud, når jeg synes, de er åndssvage. Jeg synes, danskerne er blevet smålige. Men jeg har også oplevet danskerne i 70erne, hvor de var det mest frisindede folk i verden. Jeg bilder mig ind, at det stadig må være sådan inderst inde.

Stallone og silikone

På det album, der udkommer i dag, synger Kim Larsen en sang, hvor han får Gitte Stallone til at rime på silikone. På overfladen en munter sang om en kvinde, der prøver at løbe fra sin alder ved hjælp af en af denne verdens Jørn Ege'r. Nedenunder et opgør med den moderne sundhedskultur, som, mener Larsen, gør folk til egoister.

- Det er ikke for at håne Gitte. Jeg håber ikke, at hun føler sig stødt. Det handler om frygten for at blive ældre. Fitnesscentrene er blevet vores kirker. Sundheden er blevet vores gud. Det er en fattig religion. Gudetro er normalt noget, der vender væk fra os selv, noget der er rettet mod noget ydre. Sundhedsreligionen er det rene navlepilleri. Det handler kun om én selv. Derfor render folk til psykiater. Jo mere man er optaget af sig selv, des mere syg i knolden bliver man. Jo mere man søger mod andre mennesker eller noget metafysisk, desto bedre for psyken, siger Kim Larsen.

Kys pigerne

Hvad er sundhed for dig?

- Det er noget mentalt. Sundhed sidder i hovedet. En sund sjæl i et sundt legeme er meget godt. Men legemet skal ikke blive så sundt, at sjælen bliver usund. Det er blevet den rene pietisme. Det farlige ved pietisme er, at folk synes, de er bedre og mere værd end andre. Du må ikke spise chokolade. Du må ikke drikke. Du må ikke ryge. Det er det samme som i gamle dage. Den gang måtte man ikke kysse pigerne. Det må man dog i dag, siger Kim Larsen.

Klik dig videre og læs hvad Kim Larsen mener om fremtiden, X Factor og børnene.

Forrige knap1|2|3|4Næse knap

Læs også

 

Lige nu på B.T. PLUS

Nyheder

Sådan blev jeg Johanne Schmidt-Nielsen

17/04 10 kr
Bil og camping

Bøderne i EU er eksploderet

12/04 10 kr
Slank

Bliv slank - uden at blive fattig

11/04 10 kr
Motion

Chris MacDonald: Når målet skal nås

07/04
Jobzonen - Ny karriere

Annonce: